Det började med en junior född 1996, Felix Kvarnström. På hemmaklubben Delsjö GK jobbade han så flitigt på sitt närspel att han blev ett föredöme för övriga spelare på klubben. Snart tränade allt fler på sitt korta spel och scorerna dök snabbt. När Mikael Wallin noterade detta föddes idén till en närspelstour för juniorer, en tour som nu spelas över fyra tävlingar i Göteborgstrakten.
– Vi vill att tävlingen ska vara ett incitament för ungdomar att träna närspel, alla upp till 21 år är välkomna att delta. Vi frågade GGF (Göteborgs Golfförbund) om vi fick sätta ihop en tävling med närspelets olika moment. Därefter valde vi ut de banor i distriktet med lämpliga 9-hålsbanor och träningsområden, berättar Mikael Wallin.
Det handlar om att behärska tre spelmoment: Korthål, puttning och chip- och bunkerslag. Det bästa resultatet från två av tävlingarna räknas sedan ihop till ett slutresultat. Två av tävlingarna avgjordes tidigare i sommar, men det finns fortfarande tid till att anmäla sig till touren som ska avgöras i höst.
– Vid det första eventet deltog 86 spelare, detta följdes upp av 96 vid tävling nummer två. Nu räknar vi med fullt hus vid de två avslutande tävlingarna, det vill säga 120 spelare, säger Wallin.
Tanken med touren, berättar han, har varit att den ska skilja sig ifrån det vanliga utbudet av tävlingar. Idén har varit att avdramatisera tävlingsmomentet, bland annat med pris för bästa outfit. Och man har märkt att fler klubbar blivit intresserade av konceptet.
– Den här touren skiljer sig från de traditionella tävlingarna. Jag tror det behövs att man kryddar till det med lite nya grejer, det gäller att tänka utanför boxen. Här får du får träffa människor som du vanligtvis inte skulle göra och du får tävla på ett annorlunda sätt. Vi har märkt att detta har fått genomslag även i andra distrikt. Det säger att det här är något som de saknat tidigare.
De två återstående tävlingarna spelas 1/9 på Albatross GK och 16/9 på World of Golf.
Anmälan görs via golf.se