Hoppa till innehåll

Sista rycket kring huvudstaden

Hösten har gripit tag om landet och en efter en väljer klubbar att stänga sina banor för att på bästa sätt klara den antågande vintern. I Uppland och Sörmland har väta och frost satt stopp för säsongen på många klubbar, men en del håller öppet.

Marcus Lindgren

På många håll i landet har hösten inneburit stora mängder nederbörd – ofördelaktiga förhållanden för såväl golfspel som höstskötsel av bana. Carl-Johan Lönnberg, bankonsulent på Svenska Golfförbundet, beskriver vätan som ett av de stora problemen på klubbar just nu.

– Det finns banor där man inte har kunnat klippa ordentligt på 3-4 veckor, det beror på att det är för mjukt för att maskinerna ska kunna ta sig fram över banan på ett skonsamt sätt. Nu kommer banorna inte att bli jättetorra igen och då är det ganska många som har valt att stänga sina slingor. Så här års gör man ju dessutom en massa invintringsåtgärder på sin bana och det betyder ju ofta att man måste stänga sin bana för att få tid till att preparera den ordentligt inför vintern.

En av de klubbar som valt att stänga sin ordinarie slinga är Bro Bålsta GK. På grund av de blöta förhållandena och det kyliga vädret tog klubben i början av veckan beslutet att stänga sin 18-hålsbana, detta för att ge banan bästa möjliga förutsättningar för att på ett bra sätt klara vintern.

– För att hålla vår bana öppen krävs att vi måste belasta en redan sliten bana med maskiner som lövblåsar och annan trafik, förklarar banchef Henrik Norén. Vi har velat ge banan bra förutsättningar för invintring, vi vill få ytorna att torka upp någorlunda och gräset att läka ihop för att bättre klara kommande kyla och snötäcke. Vi har dock endast plockat in teeklot och flaggor vilket gör att vi, om vädret tillåter, naturligtvis kommer att öppna igen.

Men för den som vill trotsa det kyliga höstvädret finns det fortfarande en del klubbar att vända sig till. På Brollsta GK kommer man, om prognosen inte förändras, att hålla öppet i ännu en vecka.

– Våra medlemmar och gäster vill spela och så länge det inte är frost så går det bra, berättar greenkeeper Kenneth Rörling. Vår bana är ganska ny och det gör att vi ofta kan hålla öppet lite längre, banor byggdes ju på ett annorlunda sätt på till exempel 70- och 80-talet. Just nu är prognosen att vi kan hålla öppet till den 2:a november, sen får vi se. Om det blir frost eller snö så stänger vi ju förstås tidigare.

Carl-Johan Lönnberg förklarar att en av de viktigaste åtgärder man kan göra redan nu för att underlätta banans invintring är att styra spelare bort från känsliga områden.

– Det är en oerhört viktig sak som man kan göra, det innebär att man kanske måste repa av vissa områden. Men som det är i Sverige så dör golfsäsongen ut lite automatiskt på hösten. Vädret styr givetvis mycket men det är många som också har spelat en hel säsong nu och inte längre är så sugna på att gå ut på banan sent på hösten. På våren är det ett helt annat sug efter golf, och har man då haft en bra invintring av banan så blir våren så mycket lättare för hela klubben.

Mer från samma ämne

Läs också

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Spela

Regelsituationen som misstolkas och diskuteras mest

Vår regelexpert reder ut vad som gäller när åsikterna är många och alla är säkra på sin sak.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.