På det sjätte hålet under avslutningsvarvet av Wells Fargo Championship på Quail Hollow i Charlotte, North Carolina skickade Padraig Harrington i väg en järnsexa på det 184 meter långa par 3:an.
Han hade sällskap av Phil Mickelsson.
Padraig noterade ett par.
En åskådare tyckte sig ha sett att irländaren peggade upp framför teekulorna och efter att ha slutfört ronden återvände Harrington & Mickelson och två PGA Tour-domare till hål 13 för att titta på torvorna.
Dessutom kollade de in reprisbilder från CBS-sändningen.
Ingen av åtgärderna ledde dock till att kvartetten kunde konstatera om bollen peggats framför eller inte.
Inget straff delades ut och Harrington & Mickelson delade niondeplatsen i tävlingen.
Christina Rodman är Svensk Golfs regelexpert. Hon säger så här om incidenten:
– Om en spelare i en slagtävling, i det här fallet Padraig Harrington, slår bollen utanför tee och sedan inte rättar till felet innan han slår ut på nästa hål så blir han diskvalificerad. Upptäcker han det innan så ska han räkna bort de tidigare slagen på det aktuella hålet och i stället gå tillbaka till tee och med två slags plikt (för att ha slagit utanför tee) slå en ny boll och spela om hålet. I Harringtons fall hände det här på 13:e hålet. Skulle det hända på sista hålet så finns det inget nästa tee att slå ut på utan då måste han upptäcka det här innan han går av green. Då ska han säga att han vill rätta till det här felet och gör han inte det så blir han diskad.
Hur ofta händer sånt här?
– I proffssammanhang väldigt sällan men bland vanliga motionsgolfare är det relativt vanligt eftersom många snålar och ställer sig så nära eller inte uppmärksammar att klubben har flyttat tee från matta till gräs.
Hur duktiga är amatörgolfare att påpeka det här misstaget?
– Det finns två kategorier golfare – de som gillar ärligt spel och säger till innan och så finns det de som utnyttjar situationen och väntar till den stackars golfaren slagit och sedan säger att du slog utanför tee och vet att han eller hon på så sätt åker på två slags plikt.
Tidigare i år blev Padraig Harringington diskvalificerad i Abu Dhabi HSBC Golf Championship sedan en tv-tittare kontaktat European Tour och påpekat ett regelbrott:
– Efter att ha markerat och sedan lagt tillbaka bollen så flyttades bollen och det är helt okej om det sker i själva markeringsögonblicket eftersom du inte kan förväntas vara så stadig på handen. Men i så fall måste du lägga tillbaka bollen i sitt ursprungliga läge och det var det Harrington inte gjorde eftersom han trodde att bollen själv gick tillbaka. Vi pratar här om millimetrar. TV:s höghastighetskamera kunde dock se att bollen inte var rätt återplacerad och därför diskades Harrington eftersom han signerat sitt scorekort utan att ha adderat pliktslagen, säger Christina Rodman.
I fortsättningen kan dock ingen spelare bli diskad för en sådan situation. Det har R&A och USGA beslutat i ett gemensamt utlåtande som kom för ett par veckor sedan.
Christina Rodman:
– De har sagt att en spelare inte ska diskvalificeras på grund av att han inte angivit pliktslag för ett regelbrott som han inte visste om att han begått när det inte fanns en rimlig möjlighet för honom att upptäcka det innan han lämnade in scorekortet. De två pliktslagen kommer dock spelaren inte undan.