Hoppa till innehåll

Så lirar landslaget

Ni kanske minns trixaren "Nilz with the skillz"? Han är en fena på att hantera klubba och boll. Men här visar landslagets Niclas Carlsson hur det kan se ut. Missa inte heller Edvin Emanuelssons uppvisning.

Karin Klarström

Många av oss kanske har så grundläggande problem som att få till en ren bollträff. Trixandet med bollen känns lite väl avlägset. Vad passar då bättre än att hämta lite inspiration från de som kan. I filmen ovan visar landslagets och Stockholms GK:s Niclas Carlsson att han har känsla för golf. Klickar du på länken till höger får du se en annan kille visa sina färdigheter. 20-årige Edvin Emanuelsson har lekt med klubba och boll länge, just för att det var så kul. Det finns många fler exempel. Mejla och tipsa.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Med egna ord: Maja Stark

Det kunde möjligen blivit fotboll, pingis eller trummor. Men Maja Stark valde till slut golfen. Vi lyssnar ivrigt på vad hon själv vill säga om punkrock, Solheim Cup-dokumentärer och livet som vegetarian.

Berättat för Tomas Hagfeldt

STOR GUIDE: Så börjar du spela golf!

Allt du behöver veta om hur du kommer igång med världens bästa sport – golf!

Svensk Golf

Spelar golf – utan armar och ben!

Blodförgiftningen höll på att kosta honom livet, men Hempa Posse vägrade att ge upp.

Ola Liljedahl

Boka in en golfsemester i Bohuslän!

Det är flera kuster i landet som gör anspråk på att vara sinnebilden av svensk sommar. Frågan är ändå om inte Bohuskusten vinner. Bland blanka klipphällar och ljuvliga solnedgångar mår du i alla fall riktigt bra här. Såväl på banan som utanför.

Olof Åsgård