Hoppa till innehåll

Resortens storsatsning – hotell för 35 miljoner

Omberg är mitt uppe i en byggnation av ett nytt hotell med 34 rum. Detta för att öka kapaciteten efter coronapandemin.

Jesper Johansson

Trots corona och restriktioneran som följer har Ombergs Golf Resort valt att göra en storsatsning. Anläggningen kommer att bygga en fjärde hotellbyggnad. Till en kostnad på 30–35 miljoner kronor ska ännu fler kunna bo på banans område senast 2021.

Trots att många företag lidit av covid-19 har Sveriges golbklubbar varit förskonade. Faktum är att det aldrig spelats mer golf än det gjordes 2020 i Sverige. Detta har Omberg valt att ta vara på genom att bygga en ny hotellbyggnad – precis intill klubbhuset.
– Under våren tappade vi besökare men resterande tid har varit bra. Och vi tänker att någon gång tar coronan slut, då har vi ett försprång om det nya hotellet är på plats. Vi vill vara en anläggning i framkant, säger Jon Molneklev, verksamhetschef på Ombergs Golf Resort till Motala & Vadstena Tidning.

Sedan tidigare finns det redan hotell på resorten men ingen byggnad kommer bli så stor som den nya, med sina fyra våningar. Det finns i dagsläget 61 dubbelrum. Tillsammans med de nya 34 rummen kommer kapaciteten ska kunna matchas med konferensavdelningen som tar 150 personer.

I dagsläget arbetar man med att spränga och gräva för att kunna lägga grunden till byggnaden, som alltså enligt plan ska stå klar från och med nästa år.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Golfåret 2025: Möjligheter 2026?

Efter ett rekordår blickar Golfsverige framåt. Här är möjligheterna som kan forma golfåret 2026.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golfåret 2025: Vad kunde ha varit bättre?

Trots ett rekordstarkt år pekar flera röster på förbättringsområden för Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Här är Sveriges bästa golfbanor

Här är den senaste upplagan av vår ranking över landets 50 bästa golfbanor.

Svensk Golf

Förbundets idé: Brevlådeklubbarna begränsas för att rädda golfbanorna  

Svenska Golfförbundets tjänstemän föreslår att ett maxtak för antal aktiva Golf-ID införs, som baseras på antal hål på anläggningen.