Hoppa till innehåll

Golfen ökade i september

Varmt höstväder sätter fart på golfen i Sverige. September blev den femte raka månaden som antalet bokade ronder ökade i landet, samtidigt som fler nya medlemmar sökte sig till klubbarna.

Eric Franzén

Efter den tunga våren har kurvan för antalet tidsbokningar på svenska klubbar pekat rakt uppåt. Och den positiva trenden fortsatte även under höstens början. I Svenska Golfförbundets statistik över bokningar i GIT under september månad redovisas 1 163 402 ronder (tidbokning och tävling). Detta är en ökning med 161 476 stycken jämfört med 2012.

– Vi räknade inte med att de ronder som tappades i början av året skulle komma tillbaka, men det verkar de har gjort nu. Mycket tack vare att sommaren kom igång starkt, säger Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare på Svenska Golfförbundet.

Bokningstransaktionerna är dock inte den enda parametern som kan sprida en viss försiktig glädje i Golfsverige. Fler tecknade också medlemskap i klubbarna under de två föregående månaderna.

– Vi har fått mer än 8 000 nya medlemmar i registret under augusti och september, som inte fanns i registret tidigare under året. Det har varit en riktigt stark höst, konstaterar Bo Bengtsson.     

Mer från samma ämne

Läs också

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Spela

Regelsituationen som misstolkas och diskuteras mest

Vår regelexpert reder ut vad som gäller när åsikterna är många och alla är säkra på sin sak.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.