Hoppa till innehåll

Högbo vill hänga med

Banorna med öppna greener sträcker sig alltmer norrut. Svensk Golf tog ett snack med Högbo Golfklubb, i Sandviken.

Gabriella Karlsson

Här finns öppna greener

På Golfguiden hittar du listan över vilka banor som har öppet med sommargreener.
Gå till Golfguiden här.

Hallå där Calle Sandegård, klubbchef på Högbo GK. När öppnade ni?
– Det gjorde vi 8 maj.

Har ni haft mycket besök eller har det mest varit medlemmar som spelat?
– Det har nog mest varit medlemmar hittills. Har kanske haft mellan 100 och 150 greenfeegäster tror jag.

Hur har banan klarat den långa vintern?
– Ganska bra tycker jag. Vi hade ett par greener som fick spelas med provisoriska greener första veckan men vi kunde öppna upp 25 av 27 hål direkt. Sedan har vi haft lite problem med snömögel också.

Ska ni göra några renovationer av banan i år?
– Ja, vi ska bygga om hål 18 helt det här året. I juli sätter vi ner första spaden och då stänger vi även ner hålet helt. Det kommer att kosta cirka 1,5 miljoner kronor.

Vad tror du om sommaren 2010 för er del?
– Det känns som vanligt så tror inte att det kommer bli några större förändringar. Vi har byggt en lektionsstudio där vår pro kan hålla lektioner. Det ligger i tiden att göra sådant så vi vill hänga med i utvecklingen.

Vilka banor har öppna greener? Hitta listan här.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare diskuterar
Spela

Därför vinner lägst handicap vid lika

Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.

golfspelaren ludvig åberg lagar ett nedslagsmärke på en golfgreen
Spela

Vad är en greenträff – egentligen?

Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Här blir taket tee – Knistad bygger om

Pool, restaurang och tee på taket. Knistad Herrgård bygger nytt med planerad öppning i februari.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Crownwood prisas igen: ”Bevis på att vi har gjort någonting rätt”

Crownwood Club prisas på nytt. Anläggningen i Ängelholm tar hem förstapris för banan – och tredjepris för klubbhuset.

Miljonsatsning på ny golfbana i Höganäs

Höganäs Golfklubb gör sin största investering hittills. En ny sexhålsbana ska locka fler till golfen.

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.