Hoppa till innehåll

Golffeber i storstäderna

Även om golfbanorna i Stockholm och Göteborg inte öppnat har golftörstande storstadsbor under påskhelgen kunnat skicka iväg sina förstsa utomhusslag på driving rangen. När solen under påskaftonslördagen dessutom lyst med sin närvaro har beläggningen och stämningen varit hög.

Oskar Åsgård

Hur många bollar?

Nyfiken på precis hur träningssugna landets golfare varit på påskafton?
Så här många bollar hamrades iväg under lördagen.

Hässelby Golf: 35 000 bollar

Kista Golf: 30 000 bollar

World of Golf Scandinavia (Göteborg):
36 000 bollar

Årsta Golf: 50 000 bollar

Ung som gammal. Nordea Masters Tour-spelare som glad amatör. Tjej som kille.

På påskaftonslördagen var det många golfglada svenskar ute på rangerna i Stockholm och Göteborg. Och i den gassande vårsolen kändes det plötsligt som att vintern aldrig varit här.

Det syntes visserligen fortfarande enstaka snöhögar på Årstafältet, men det var inget som bekymrade de nära 1 000 gäster som besökte Årsta Golf under lördagen. När solen stod som högst vid lunch fick man gå långt ner på den 80 mattor breda rangen för att hitta en ledig plats att slå.

Tre av lördagens gäster var väninnorna Pia Hördell, Kaisa Syversson och Ann Trossö. För alla tre var det utomhuspremiär 2010 och en efterlängtad sådan.

– Det känns väldigt skönt. Som man har längtat efter den här våren, säger Pia.

– Ja, jag har längtat sen jag ställde in klubborna i höstas. Man får ju ångest när säsongen är slut, fyller Kaisa i.

Svingen då, finns den kvar?
– Ja, det är som att cykla. Det känns bättre än i fjol. Jag har kommit fram till att jag spänt mig väldigt mycket tidigare, nu försöker jag slappna av och dessutom inte tänka så mycket. Det blir lätt för mycket ibland, säger Kaisa.

Som alltid i början av säsongen är det mycket ny utrustning som skymtar i bagarna. Några nya klubbor har det dock inte blivit för Ann, Kaisa och Pia, men väl lite annat.

– Jag köpte nytt set förra året, så jag har köpt nya kläder istället. Det gör också att det går bättre på banan, säger Ann med ett skratt.

– Själv har jag köpt en ny bag, berättar Pia.

”Det är en livsstil”
Förutom att testa nya svingtankar och klubbor är gemenskapen en stor del av lockelsen att få komma ut på rangen igen.

– Man är lycklig när man får komma ut och slå i Sverige för då vet man att säsongen är på gång. Nu får man träffa alla människor igen, varav många man bara känner genom golfen, säger Louise Lindell.

– Ja, golf är inte bara ett spel. Det är en livsstil, lägger sambon Peder Sundquist till.

– Golfarna gillar det här med att umgås, slå lite bollar och njuta av vårsolen, säger Torkel Englesson, som driver Kista Golf, där det också varit full fart under påskafton.  

Inte heller i Göteborg råder någon brist på träningsvilliga golfare.

– Ja, det har varit galet. Vi har haft riktigt många besökare de tre senaste helgerna. Det har ju varit en trög start på året, men det tar vi igen nu, säger Magnus Palm på World of Golf Scandinavia i Göteborg.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare diskuterar
Spela

Därför vinner lägst handicap vid lika

Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.

golfspelaren ludvig åberg lagar ett nedslagsmärke på en golfgreen
Spela

Vad är en greenträff – egentligen?

Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Glädje, gemenskap och grym golf under Stenson Foundation-veckan

250 spelare i farten på The National – här är alla pristagare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DISKUSSION: Har svenska golfbanor blivit för korta?

Vi slår längre än någonsin tidigare. Samtidigt är våra handicap nästan oförändrade. Har svenska golfbanor blivit för korta?

Storsatsar för att få tillbaka The Open

Över 130 miljoner kronor har investerats i Carnoustie sedan 2023. Målet är tydligt – att få tillbaka The Open Championship.

Hektisk vecka för Elisefarm

Två stora tävlingar avgörs på golfanläggningen under samma vecka.

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.