En bild säger mer än tusen ord sägs det. Det tar Svenska Golfförbundet fasta på när det nya utbildningspaketet sätts ihop. Med hjälp av modern teknik ska det bli lättare att förstå och komma ihåg det som behövs för att spela rätt, och med vett på banan.
På Österåkers GK pågår just nu en filminspelning som ska förklara golfens ibland snåriga termer och regler. Mycket av materialet har funnits i böcker tidigare men kommer nu även att ligga på webben. Hela nybörjarpaketet ska vara klart i början av nästa år.
Vad är det ni filmar?
– Allt från regelsituationer och golfvett till övningar. Olika situationer som fanns med i boken tidigare. Det blir en webbsida där man kan klicka sig fram på de olika delarna: regler, golfvett och olika typer av slag, berättar Daniel Rosendahl på SGF.
Thore Carlsson på SISU Idrottsböcker är projektledare och skriver manus tillsammans med ansvariga på Svenska Golfförbundet, där två avdelningar samarbetar – klubb & anläggning och idrott. Även Professional Golfers Association och Swedish Greenkeepers Association är med i samarbetet.
Filmen beräknas ta tre dagar att spela in och i ”rollerna” hittas personal från SGF-kansliet. Sedan vidtar ett digert text- och klippningsarbete. Materialet blir inte gratis men ingår i nya utbildningspaketet.
– Vi har inte satt något pris än. Men det kommer inte att vara en fri sajt som man bara kan gå in på utan du kommer att få en inloggning när du registrerar dig på klubben för din nybörjarutbildning, säger Daniel Rosendahl.
Vad är det för övningar som visas i filmen?
– Hur man droppar i ett sidovattenhinder, provisorisk boll, genomsläpp, egentligen allt från puttning till bunkerslag, utslag, golfvett på tee, hur man ropar fore. Jag tror att vi filmar 150 sekvenser, säger Rosendahl.
En dag återstår av filmandet, i morgon onsdag ska de sista delarna tas.