Hoppa till innehåll

Få järnnyheter i montrarna

De riktigt stora nyheterna ser ut att dröja till senare i år. Men de nya järnset som visades upp på Nordic Golf Show fortsätter de senaste årens utveckling med klubbhuvuden som laddats med sofistikerade tekniska lösningar.

Eric Franzén

Callaway, Nike, PING och TaylorMade har hyfsat stora lanseringar på gång inom sina sortiment av järnklubbor. Men dessa visades inte upp publikt under Nordic Golf Show, utan kommer successivt att presenteras under de kommande månaderna. I montrarna visades istället en hel del produkter som redan nått ut i svenska butiker.

De smäckra player-inriktade järnen har fortfarande en trogen publik bland de bättre spelarna eller dem som bara föredrar en mer traditionellt utformad klubba. De spelförbättrande klubborna står dock för den större delen av försäljningen, vilket också resulterar i att mycket av tillverkarnas investering i forskning och utveckling riktas mot klubbor i detta segment. 

Sedan länge har gram efter gram flyttats mot strategiska punkter samtidigt som olika vibrationsdämpande lösningar fått oss att grina mindre illa efter slagen. Men nu tänjer allt fler modeller på träffytans egenskaper i syfte att öka bollhastighet och ge en ökad skjuts i träffen.  

– Ny tillverkningsteknik möjliggör ny utveckling. Så det kommer att hända rätt mycket inom järnen från att tidigare varit ett större teknologiskt fokus på träklubbor, säger Christian Lindgren på Mizuno i Sverige.

Några av modellerna på mässan som faller in i detta segment är de två senaste tillskotten i Clevelands 588-familj, Wilson D-100.  För Mizuno, som är en av marknadens största aktörer på järn, blir den gjutna JPX 825 höstens volymklubba. Denna finns ute i butik sedan några veckor tillbaka, och ackompanjeras av marknadsföring där trampolineffekten i den tunna träffytan samt den utökade sweetspoten framhävs.    

– Vi har en ny teknik som vi kallar för L-cast där träffytan viks över huvudet både uppe och nere. Det gör att den nu svetsas i bakkanten av klubban och kan ge en större trampolineffekt över hela ytan, säger Christian Nilsson. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Så hittar du rätt golfklubbor

Rätt golfklubbor gör spelet enklare. Med custom fitting och smarta val undviker du dyra misstag.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

Wilson utökar järnfamiljen med ny modell

Senaste generationen av Staff Model-linjen markerar premiären för Staff Model XB.

Här är Scotty Camerons uppdaterade Phantom-putters

Phantom-serien från Scotty Cameron får uppdaterad träffyta, fler alternativ och justerad form. Och i samma veva släpps tre nya Studio Style-modeller.

Här är Cobra KING och KING MAX

Nya järnen KING och KING MAX från Cobra är framtagna för att ge mer höjd, längd och förlåtelse för fler golfare.