Hoppa till innehåll

EU-direktiv kräver nya strategier

Ett nytt EU-direktiv om hållbar användning av bekämpningsmedel ska införas i Sverige senast 2014. Därför arrangerades seminarier för Golfsverige i Stockholm, Göteborg och Malmö.

CM Hellsten

EU-direktivet, som författades 21 oktober 2009, sätter ramarna för en hållbar användning av växtskyddsmedel och just nu pågår arbetet med att ta fram en ny lag i Sverige. Den ska på remiss i december, under 2012 kommer riksdagen att klubba igenom beslutet. Senast 2014 ska alla tillämpa den del av lagen som handlar om integrerat växtskydd.
Maria Strandberg är forsknings- och utbildningsansvarig på Svenska Golfförbundets Klubb- och Anläggningsavdelning och även involverad i Sterf – Scandinavian Turfgrass and Environment Research Foundation.
– Syftet med EU-direktivet är att man ska minska användningen av kemiska växtskyddsmedel och det handlar om att skapa en bättre livsmiljö och hälsa. Ett viktigt sätt att göra det på är att införa integrerat växtskydd  som handlar om att man fokuserar på skötslestrategier som ger starka gräsplantor som kan konkurrera med ogräs och som är motståndskraftiga mot sjukdomar, säger Sterfs Maria Strandberg.

I slutet av november arrangerade Sterf tillsammans med SGF och Stockholms Golfförbund tre seminarier angående det nya EU-direktivet. Seminarieserien ingår i ett större projekt som Sterf genomför tillsammans med Jordbruksverket. Efter stopp i huvudstaden och Göteborg avslutades turnén på onsdagen med ett möte vid Sveriges Lantbruksuniversitet i Alnarp utanför Malmö.
– I Stockholm kom det 97 personer och alla klubbar utom en deltog. I Göteborg och Malmö var det ungefär 50 per ort. Vi har bara fått positiv feedback från greenkeepers, klubbchefer och representanter för kommuner, myndigheter och företag, säger Maria Strandberg.

Varför var kommunerna med?
– Med det nya EU-direktivet så måste det komma till en ökad samverkan mellan golfanläggningarna och kommunerna eftersom det är kommunerna som blir tillsynsmyndighet och deras ansvar och arbete med golfanläggningarna kommer alltså att öka. Många kommuner har också insett att ny kunskap och praktiska verktyg som Sterf levererar blir mycket viktig och användbar kompetens även för en tillsyningsmyndighet.

Under seminarietrilogin lanserade Sterf också ett kunskapsbibliotek som presenteras på deras hemsida.
– Det är den viktiga delen i det här projektet. Biblioteket är fortfarande under arbete men det går ändå bra att gå in där redan nu och hämta information. Där finns praktiska faktablad, råd & rekommendationer på hur man ska jobba med integrerat växtskydd. Den här tjänsten med praktiska verktyg som vi har tagit fram mottogs väldigt positivt och Jordbruksverket, som finansierar projektet, tycker att golfen i det här fallet ligger väldigt långt framme. Vi får väldigt mycket beröm.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

GolfStar expanderar till Skåne

GolfStar växer vidare och etablerar sig i Skåne genom att ta över driften av Hinton Golfs tre anläggningar – Rönnebäck, Kvarnby och Sofiedal.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Miljonsatsning på grönyteforskning

Nordiska Sterf inleder samarbete med USGA och R&A.

Stenson och Lundin ska göra Borås bäst i väst

Lundin: "Vi ser inga begränsningar"

Bo Hansson

Stensons nya superprojekt

Golfsveriges största ombyggnation har nu nått halvvägs. Österåker har öppnat sin nya bana – Henrik Stensons första design.

Eric Franzén