Hoppa till innehåll

Dormy öppnar ny outlet

Golfvaruhuset Dormy slog upp portarna till en ny golfbutik på torsdagen. Det är en 1 600 kvadratmeter stor golfoutlet vid shoppingtäta Kungens Kurva söder om Stockholm.

Sylvia Luther

Dormy hade tidigare åtta försäljningsställen i Sverige, varav en outlet i Ängelholm. Nu får även golfarna söder om Stockholm möjlighet att shoppa golfprylar året runt. Företagets stora golfbutik i Barkarby nordväst om stan kompletteras med en outlet i sydväst. Den nya butiken ligger i elektronikföretaget Experts tidigare lokaler på Tangentvägen i närheten av Ikea.

– Vi har jagat plats söder om Stockholm och i Kungens Kurva i så många år men det har varit omöjligt att hitta något. Traditionellt brukar vi alltid bygga våra butiker själva så att det ser exakt likadant ut. Nu tog vi över en befintlig lokal och gjorde den därför till outletbutik. Det behövs också, vi har många butiker och måste flytta utgående varor. Dessutom finns väldigt mycket intressant att köpa in från leverantörerna, säger delägaren Mats Hedlund.

Företagets expansion kommer att fortsätta och planerna är att öppna ytterligare några försäljningsställen inom de närmaste åren. Däremot planeras inga fler outlets.

I sortimentet i Kungens Kurva finns artiklar från över 70 varumärken. Varorna kan endast köpas på plats och inte via webbshoppen. Precis som i de övriga butikerna finns ett testcenter till hjälp för kunderna.

Butiken smygöppnade på torsdagen men förväntar sig full fart till helgen.

– Nu när säsongen är slut så säljer vi alla klubbor som utgår, så vi har ju årets nya modeller, klubbor som var nyheter i våras, säger Mats Hedlund på plats i nya butiken.

Förutom i Stockholm finns Dormy i Göteborg (två), Malmö, Norrköping, Sundsvall, Ängelholm (outlet) och i Örebro, som var den första att öppna.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare diskuterar
Spela

Därför vinner lägst handicap vid lika

Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.

golfspelaren ludvig åberg lagar ett nedslagsmärke på en golfgreen
Spela

Vad är en greenträff – egentligen?

Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Stark start för Dormy i börsdebuten

Dormy fick en stark start på börsen. Golfkedjans aktie steg direkt när handeln inleddes på torsdagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golfen flyttar in på NK – öppnar ny avdelning

Golfen tar plats på NK. Den 1 oktober öppnar varuhuset en ny golfavdelning med utrustning, simulator och custom fitting.

KLART: Dormy till börsen – värderas till en miljard

Golfjätten Dormy planerar en börsnotering. Värderingen bakom affären uppgår till drygt en miljard kronor.

järnklubbor från märket wilson
Staff Model Blade och Staff Model CB får sällskap av nya Staff Model XB - till höger på bilden. Foto: Wilson

Allt om årets stora järntest

Här är det. Svensk Golfs stora järntest 2026 – guiden som hjälper dig hitta rätt modell för dig.

Svensk Golf

Dormy spränger miljardgränsen – vd:n förklarar utvecklingen

Dormy passerar för första gången en miljard i nettoomsättning. Här berättar vd:n Anders Wall om milstolpen, marknadsläget och vägen framåt.