Hoppa till innehåll

De åkte 46 mil – för Golfskolans årspremiär

Det är 23 mil mellan Värnamo och Malmö. Det hindrade inte Bertil och Mattias Svensson från att åka och träffa Marlene Hedblom på Golfskolans kick off på lördagen. – Det är inte så noga hur långt man åker när det gäller golf, säger Bertil.

Tobias Bergman

Det var bara några futtiga plusgrader och en kylslagen sydlig vind låg envist på. Det hindrade inte skånska golfentusiaster från att komma på Golfskolans stora säsongstart på Hylliekrokens Golfcenter i Malmö under lördagen.

Redan klockan tio på förmiddagen var många på plats för att ta gratislektioner av Golfskolans tränare Marlene Hedblom och Martin Pettersson.

– Vad roligt att så många kom. Jag blev nästan lite överraskad och en annan sak som kändes skojig var att så många var så intresserade och verkligen sög åt sig kunskap, säger Martin Pettersson, som framförallt bidrog med stor kunskap kring närspelet.

Men det var faktiskt inte bara skåningar som kom till eventet.

Bertil Svensson och sonen Mattias hade nämligen tagit sig de 23 milen från småländska Värnamo för att träffa Golfskolantränarna – och då i synnerhet Marlene Hedblom.

– Jag har åkt på två golfresor med henne och tycker att hon är duktig. Så det var klart att vi vill åka hit också. Avståndet är inga problem, säger Bertil.

– Hon har ju fått mig att spela på handicap igen så en del har hon faktiskt lärt mig, fyller Mattias i.
Golfskolans partners Golf Plaisir och TaylorMade fanns också på plats. Många besökare passade på att testa årets utrustningsnyheter från tillverkaren och det rotades friskt runt bland vita drivers och annat smått och gott.

Golf Plaisir tävlade från sitt håll ut en Golfskolanresa till Turkiet med Marlene Hedblom, bland de som vågade sig på att gissa hur många peggar en burk innehöll.

Under söndagen går Golfskolans premiärhelg vidare på World of Golf i Göteborg, där tränarna kommer att finnas på plats mellan 10 och 14.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare diskuterar
Spela

Därför vinner lägst handicap vid lika

Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.

golfspelaren ludvig åberg lagar ett nedslagsmärke på en golfgreen
Spela

Vad är en greenträff – egentligen?

Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Golfskolan: Så får du igång puttningen inför ronden

Marlene Hedblom har tre övningar som värmer upp din puttning före ronden.

Svensk Golf

Missa inte Golfskolan Live! – By Ping

Boka in dig på en fullmatad träningsdag där våra tränare i Golfskolan och Pings utrustningsexperter guidar dig rätt i svingen och bagen.

Svensk Golf

Så gjordes Svensk Golfs stora järntest

Sammanlagt 47 järnklubbor, 11 testare och tusentals slag. Så här gjorde vi årets stora järntest.

Svensk Golf