Hoppa till innehåll
Samarbete med Sotogrande

”Sotogrande Classic” är tillbaka 2018

La Reserva Club är en av Europas finaste golfdestinationer och efter succén förra året gör man återigen en satsning på sitt stay–and–play–paket med systerbanorna Real Club Valderrama och Real Club de Golf Sotogrande.

Redaktionen

Sotogrande Classic ger en unik möjlighet för golfare att spela på tre av Europas bästa banor medan man njuter av den luxuösa livsstilen på det närliggande 4-stjärniga Hotel Almenara till ett rabatterat paketpris. Sotogrande-regionen i spanska Andalusien är känd för sin spektakulära utsikt över Medelhavet och högklassiga livsstil. De olika banorna ligger dessutom oförskämt nära varandra, inom 8 kilometers avstånd – en oslagbar trio.

Sedan öppningen 2003 har La Reserva Club en tävlingsbana som sträcker sig 6 800 meter, en bana som snabbt fick ett fantastiskt rykte och steg på olika rankinglistor. Banan är designad av den amerikanska banarkitekten Cabell B. Robinson. Banan ligger fantastiskt vacker med vy över Medelhavet på ena sidan och den andalusiska bergen åt den andra.

LÄS MER OM GOLFPAKETET HÄR

Vy över La Reserva Club.

Real Club Valderrama arrangerade Ryder Cup 1997, det var första gången som lagmatchen spelades i kontinentala Europa. Sedan dess har man stått värd för flera elitevent och har en ständigt hög ranking bland världens bästa golfbanor.

Real Club de Golf Sotogrande anses vara ett Robert Trent Jones-mästerverk och har varit spelplats för några av världens bästa golfare, bland annat Seve Ballesteros och Rory McIlroy – som båda har vunnit här.

Sotogrande Classic finns i tre- och femnätters-paket med priser från 943 euro, baserat på tre nätter på Hotel Almenara i ett dubbelrum med frukost och tre greenfee; en vid var och en av banorna.

LÄS MER OM GOLFPAKETET HÄR


Boka nu!

Det här paketet är bara tillgängligt för bokning via La Reserva Club. för mer information och bokning, mejla till lareserva.booking@sotogrande.com eller ring +34 956 785 252.

Samarbete med Sotogrande

Europas bästa golf – och drömboende strax intill

Upptäck den spanska kronjuvelen med fem golfbanor i världsklass inom 15 minuter.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.