Hoppa till innehåll

Vatten forsar in på golfbanan

Motala Golfklubb kämpar för att hantera vattenmassorna som strömmar in från en övertäckt soptipp och närliggande bostadsområden.

2016 täcktes en soptipp över, och en ny återvinningscentral byggdes. Sedan dess har Motala Golfklubb noterat att allt mer vatten forsar in på golfbanan, rapporterar MVT. Klubben uppger att läget är akut och att åtgärder måste vidtas redan i början av 2025.

– Vi har en underhållsskuld på banan, och den förvärras av att vi måste lägga så mycket tid på att hantera vattnet. Vi får klagomål på att vi öppnar sist på våren och stänger först på hösten. Ibland måste vi även stänga under säsongen. Gäster och medlemmar blir inte glada. Vi måste inse allvaret i det här, annars kan ekonomin gå åt skogen, säger klubbens ordförande Sven-Göran Andersson till MVT.

Styrelseledamoten Björn Orrenius tillägger:
– Vi behöver vatten till banan, men vi måste kunna kontrollera det.

Kommunen utreder

Motala Golfklubb har 27 hål, varav sex är särskilt drabbade. Problemet blir allt svårare att hantera, menar klubbledningen. De har föreslagit nya diken och dammar i skogen där vattnet kan samlas för att sedan ledas vidare till klubbens stora bevattningsdamm.

Motala kommun är medveten om problemet och inväntar resultat från en pågående utredning.
– Vi har beställt en utredning som ska ge svar på de frågor som du och klubben ställer. När vi har resultaten kommer vi att genomföra åtgärder i dialog med golfklubben. Jag ber att få återkomma när vi vet mer, skriver tekniska förvaltningens chef Fredrik Feldt i ett svar till MVT.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare slår med en golfklubba på en golfbana
Nyheter

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Nytt pris korar Sveriges bästa golfställplats 2026

Mariestads Golfklubb utses till vinnare när Sveriges bästa golfställplats 2026 presenteras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Politiker överklagar miljonbidrag till golfklubb

Miljonstödet till Katrineholms Golfklubb prövas nu i förvaltningsrätten.

Erbjuder gratis golf för unga som mår dåligt

Psykisk ohälsa bland unga ökar. Nu erbjuder Särö Golf Club gratis golfträning som ett kravlöst alternativ.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.