Hoppa till innehåll

Vandaler ställde till det på svensk golfklubb

Två helt sönderslagna toalettstolar orsakade stora vattenskador.

I helgen slogs två toalettstolar sönder i en toalettbyggnad mellan hål 7 och 8 på Kumla GK. Vatten sprutade i upp mot åtta timmar innan det upptäcktes av de första morgongolfarna på söndagen. Förutom toalettstolarna hade vandalerna rivit ner pappershållare från väggarna.

Skadegörelsen var inte säsongsstarten som klubben hoppats på och nu finns oro för att byggnaden tagit stor skada.
– Vi kan bara hoppas att inte byggnaden fått rötskador också av vattnet, säger klubbens ordförande Gunnar Holm till Nerikes Allehanda.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golfklubb lägger ner – tappat för många medlemmar

Tuffa tider gör att Ullared Flädje GK i Halland lägger ner.

Möt den svenska HIO-familjen

I familjen Stevelind har alla gjort Hole-in-one.

Huset som ska lyfta stadsnära golfklubben

Eskilstuna GK vill locka alla i staden till anläggningen, inte enbart golfare. Banans centrala läge ger goda förutsättningar för det nybyggda klubbhuset att bli ett allaktivitetshus.

Bo Steffensen

Stenson och Lundin bygger om på svenska golfklubben

Satsar på att bli en av Sveriges bästa och mest kompletta golfanläggningar.