Hoppa till innehåll

Trafikljusmodell ska snabba upp spelet

Den norska IT-lösningen reglerar speltempo och hittar golfbanors flaskhalsar.

Teknikföretaget EasyFlow har de senaste åren utvecklat en tjänst som ska göra det enklare för spelare, tävlingsledning, domare och greenkeepers att hålla ett jämnt och bra flöde ute på golfbanan. Till hjälp använder de trafikljusmodellen.

Grönt ljus: Din grupp spelar banan i rätt tempo.

Gult ljus (orange): Din grupp spelar mellan tre och sju minuter långsammare än schemat och bör spela mer effektivt. 

Rött ljus: Din grupp är mer än åtta minuter efter schemat och skapar på så sätt kö bakom er. 

– Det började med en idé jag fick som domare i en tävling redan 2019. Jag såg att det var dåligt flyt, och tänkte att det måste finnas en lösning på det här. Som dataingenjör var det naturligt att komma med en teknisk lösning, säger Tor-Erik Berg, skapare och grundare av EasyFlow, till Norsk Golf.

Själva lösningen blev en mobilapplikation som spårar alla grupper spelare och kan se var de är på golfbanan och hur de ligger till tidsmässigt. 

Förutom hjälp med tempot på banan kommer EasyFlow kunna ge viktig feedback till klubbarna om vilka hål och var på hålen det brukar bli kö.
– Om det visar sig att det ofta är kö vid ett specifikt hål kan klubben vidta åtgärder just där för att förebygga problemet i framtiden. Det kan till exempel vara att klippa ruffen eller ta bort en bunker, säger Berg.

Förra säsongen genomfördes ett pilotprojekt  med EasyFlow på två norska golfklubbar – Haga GK och Drøbak GK. 

– Det här är ett väldigt intressant koncept som kan ge oss mycket information om vår bana. Vi kan se vilka som går långsamt, var de potentiella flaskhalsarna finns och få feedback på hur banan är ur ett flödesperspektiv, säger Erik Solberg, klubbchef på Haga GK.

– Den här tjänsten bör integreras i andra appar och produkter. Första intrycket är i alla fall väldigt bra och vi kommer att fortsätta med pilotprojektet den här säsongen, säger Jens Gilboe, klubbchef på Drøbak GK.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare får pris av annika sörenstam
Nyheter

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

paragolfspelare slår golfslag på golfbana
Nyheter

Avslutar karriären efter 23 år

En av svensk paragolfs främsta profiler Joakim Björkman avslutar sin tävlingskarriär.

golfbollar i en hög
Nyheter

Golfens bollrevolution bromsas in

Nu är det officiellt. Den omdiskuterade rollbacken för elitgolfen införs inte 2028 som planerat. Nu öppnar golfens makthavare för alternativa lösningar.

Ny damtour ska få fler kvinnor att börja tävla

West Ladies Tour ska göra tävlingsgolfen mer välkomnande för kvinnor på västkusten.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kommunen bromsar Borås GK:s drömprojekt

Klubbens planer stoppas – samtidigt vill kommunen bygga industri intill banan.

Golf viktigare än detaljplan – grönt ljus för utbyggnad

Politikerna kör över tjänstemännens nej – nu kan Sollentuna GK bygga ut sin drivingrange.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Vändningen: Ullared Flädje ser ut att räddas

Tre intressenter vill driva golfverksamheten vidare nästa år.