Hoppa till innehåll

Svenska PGA flyttar till Barsebäck Resort

Organisationen lämnar The National och bygger nytt på Barsebäck Resort.

PGA of Sweden, organisationen som samlar svenska PGA-tränare och proffs, kommer under 2024 flytta hela verksamheten från The National (tidigare PGA Sweden National) till Barsebäck Resort i Skåne. Planerna presenterades under PGA:s årsmöte i Halmstad den 7 mars. Samtidigt kommer verksamheten utvecklas genom att ett nytt utbildnings- och träningscenter byggs upp.
– Den nya anläggningen kommer att vara utformad för att möta våra specifika utbildningsbehov, såsom moderna utbildningslokaler, avancerade träningsområden samt tillgång till den senaste teknologin, säger Johan Hampf, vd på PGA of Sweden.

Det nya Education and Performance Center är till för PGA-medlemmar, och klubbtränare uppmuntras att komma till Barsebäck med sina elitlag för att nyttja den toppmoderna utrustningen. Anläggningen ska också vara tillgänglig för Tour Professionals (proffs) som vill göra olika tester och träna på området. 

– Vi är glada att PGA of Sweden väljer att etablera sig hos oss. Det skapar utrymme att tillsammans utveckla golfen vidare och göra Barsebäck till en ännu mer central plats för svensk golf, säger Michael Lundin som är vd på Barsebäck Resort. 

PGA of Sweden grundades 1932, och är en organisation för PGA Professionals, tränare, spelare och managers. Den svenska grenen består av drygt 1 200 medlemmar.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

Asian Tour vinnare i nytt avtal mellan tourerna

Stärker banden med både DP World Tour och PGA Tour i nytt samarbetsavtal.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA:s mål: Tre gånger fler kvinnliga tränare

PGA of Sweden lanserar satsningen 78/30. Målet är att öka andelen kvinnliga PGA Professionals från dagens cirka 11 procent till minst 30 procent på sikt.

Längfors åkte hem – och vann prestigefyllda titeln

Höll undan trots dansk anstormning sista ronden på Onsjö GK.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Därför spelar tränarna i PGA Championship

20 PGA-tränare får varje år spela PGA Championship. Traditionen är omdiskuterad – men lever vidare.