Hoppa till innehåll

Stort nartkotikabeslag på bohuslänsk klubb

En man i chefsställning på en golfklubb i Bohuslän misstänks ha förvarat ansenliga mängder narkotika på klubben. Han åtalas nu för grovt narkotikabrott.

Bo Hansson

När Tullverket slog till på den bohuslänska golfklubben hittade man 28 kilo cannabis och drygt 300 gram kokain i lokaler i anslutning till klubben.
Den misstänkta mannen, som är i 55-årsåldern, har jobbat länge på golfklubben. Mannen greps samma dag. Han är misstänkt för att ha förvarat knarket och för att även ha lämnat över drygt 19 kilo av cannabisen till en person i 20-årsåldern. Båda åtalas för grovt narkotikabrott av åklagare vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, skriver Bohusläningen.
Till tidningen säger ordföranden för klubben:
– Det kom som en stor chock för oss. Han blev hämtad på jobbet och sedan dess har vi inte hört något mer. Det är såklart jättetråkigt att det har hänt. Han har gjort ett väldigt bra jobb hos oss och vad jag vet så har han aldrig använt droger.
Den misstänkte mannen är nu, enligt ordföranden, avstängd från arbetet utan lön under pågående utredning.

Kammaråklagare Håkan Larsson vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet menar att bevisläget är gott.
­­– Det var både cannabis och kokain och narkotikan anträffades i golfklubbens lokaler.  Vi har spanare som har sett överlämnandet av narkotikan samt narkotikan som påträffades i en bil och i golfklubbens lokaler, säger han till Bohusläningen.
Den klubbanställde erkänner, enligt åklagaren, att han har förvarat knarket men förnekar brott.
– Han har i det här fallet varit lagerhållare, alltså förvarat narkotikan och den yngre mannen har agerat kurir. Knarket var inte menat för eget bruk, säger Håkan Larsson till Bohusläningen.
Det finns också misstankar om en koppling till organiserad brottslighet.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Nyheter

Nu ska vanliga golfare få spela TGL-hålen

Snart kan vanliga golfare spela samma virtuella hål som världsstjärnorna i TGL.

tunga åskmoln över golfbana i thailand
Nyheter

Junior dog av blixtnedslag under tävling – polisen utreder

En 15-årig flicka dog efter ett blixtnedslag under en golftävling i Thailand. Nu ifrågasätts säkerheten.

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

Brinnande trenden upprör – klubben varnar

Brinnande golfbollar har slagits iväg på Timrå GK. Händelserna har polisanmälts och klubben varnar nu för brandrisken.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kris i Norges största klubb – tusentals medlemmar drabbas

Karasjok GK mister den norska nationella spelrätten efter bristande banskötsel. Beskedet påverkar tusentals medlemmar.

Visby GK får ny klubbchef

Visby GK var värdbana för finalen av Cutter & Buck Tour, och toppar listan över Sveriges bästa golfbanor. Nu får klubben en ny vd och klubbchef.

Felix Månsson

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Politiker vill stoppa planerna på en ny golfbana: ”En politisk soppa”

”Folk har trott att projektet varit dött. Men det är det inte.”

Tommy Jeppsson