Hoppa till innehåll

Tio svenskor i finalkvalet – 90 hål

Emma Nilsson och Sara Kjellker bästa svenskor inför finalkvalet. Fem rundor till att spela.

Bo Hansson

I det näst sista kvalsteget till Ladies European Tour fanns femton svenskor med i startfältet på La Manga i Spanien.
Sex av dem tog sig vidare till finalkvalet, fem varv, som även det spelas på La Manga lördag–onsdag (17–21 dec).
De gällde att vara bland de 72 bästa efter fyra varv, gränsen drogs vid +10 och de sex som var på rätt sida var Sara Kjellker, Emma Nilsson, Emelie Borggren, Emma Thorngren, Ebba Hellman och Josefin Nyqvist.
Sandra Kågström, som var +4 och d35 efter tre rundor, kom in från Norra banan på 79 slag med bland annat en trippel och en quadrupel i scorekortet – och missade därmed med två slag.

I finalkvalet får de sex ovan sällskap av ytterligare fyra svenskor – Isabella Deilert, Corinne Vidén, Linnea Johansson och Louis Ridderström.
De tjugo bästa i finalkvalet får kategori 12 och fulla spelrättigheter på LET 2023.
De som slutar 21–50 får kategori 16.
Resterande spelare får kategori 18.


FÖLJ KVALET HÄR


Mer från samma ämne

Läs också

illustration på bok märkt 2025 och en golfboll
Nyheter

Golfåret 2025: Vad har varit det bästa?

13 golfprofiler summerar golfåret

golfspelaren rory mcilroy tar emot pris iklädd svart kostym
Nyheter

Förste golfaren på 36 år – McIlroy årets sportperson

Stor dag för golfen i Storbritannien. Efter ett historiskt 2025 utsågs Rory McIlroy till BBC Sports Personality of the Year. Och Ryder Cup-laget blev årets lag.

publikmassor på en golfbana
Nyheter

Kommer Ryder Cup bli ett av världens dyraste evenemang?

Ryder Cup 2025 kombinerade rekordpriser och publikupplevelse i en tydlig premiummodell.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.