Hoppa till innehåll

Så blir Väster by Stenson

Henrik Stenson Golf Design ska hylla klassisk golfbanearkitektur på Österåkers andra bana.

“Template Holes”. Så kallas det designgrepp som under åren använts på olika håll i världen. Främst i USA, men även i Sverige där exempelvis ett Biarritz-hål letat sig in på PGA Sweden Nationals Links Course.

Konceptet bottnar i strategiska grundidéer som utarbetats från klassiska golfhål, som främst finns eller funnits på de brittiska öarna och dikterar exempelvis hur en green bör vinklas och vilka linjer som ska finnas från tee. ”Template Holes” har blivit synonymt med arkitekten Charles Blair McDonalds ikoniska skapelse National Golf Links of America utanför New York, där ett antal av hålen utgår från detta designgrepp.

”Väster by Stenson” blir den första banan i norra Europa som i mer utbredd form baseras på ”Template Holes”. På den helt ombyggda Västerled, som varit Österåkers ursprungliga mästerskapsbana, kommer golfaren att ställas inför omstöpta och individuellt anpassade versioner av klassiska koncept som ”Road Hole” (Old Course, St Andrews), ”Redan” (North Berwick) och ”The Alps” (Prestwick). Men blickarna riktas också utanför Storbritannien när man också sneglar mot nordamerikanska banor som Oakmont, vars välkända bunkersystem utgör inspirationskälla för Stenson och Lundins hål ”Church Pews”.

Som namnet antyder är det Henrik Stenson Golf Design (Henrik Stenson, Christian Lundin) som står bakom designen. Duons allra första bana ”Öster by Stenson” öppnades på Österåker under 2019 och intog året efter en åttondeplats på Svensk Golfs ranking över landets bästa banor.

– Vi ska göra en hyllning till klassisk golfbanearkitektur. Arkitekter har genom tiderna tagit inspiration från andra verk, precis som arkitekter inom hus och möbler har vi tagit det från tidigare kollegor. Det är mer utmanande än att göra klonade hål. Vi måste titta på verket och göra ”vår take” på det, säger Christian Lundin under den digitala presentation som hölls för Österåkers medlemmar under onsdagskvällen.

Väster by Stenson blir en helt ny golfbana på i stort sett samma markområde som den tidigare banan upptar, med tillägg av ängsområdet bakom nuvarande 13:e. Spaden ska sättas i marken under oktober 2022 om tillstånd och detaljplaner faller på plats, medan banan sedan beräknas vara klar för spel runt tre till fyra år senare. Karaktärsmässigt och visuellt ska Väster by Stenson skilja sig markant från det typiska parkanslaget på Öster by Stenson. Både genom den mer linksfärgade spelupplevelsen, och i hur den flexibla sträckningen sveper fram – där den som vill ska kunna avverka tre hål innan jobbet.

– Man kommer att ha fördel av att utnyttja marken i spelet. Man ska hitta linjerna för att spela de här rullbollarna, konstaterar Christian Lundin.

Budgeten för den nya banan utarbetas i nuläget och kommer att läggas fram för medlemmarna under Österåkers årsstämma.

Masterplan Väster by Stenson:


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:



Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Nyheter

Nu ska vanliga golfare få spela TGL-hålen

Snart kan vanliga golfare spela samma virtuella hål som världsstjärnorna i TGL.

tunga åskmoln över golfbana i thailand
Nyheter

Junior dog av blixtnedslag under tävling – polisen utreder

En 15-årig flicka dog efter ett blixtnedslag under en golftävling i Thailand. Nu ifrågasätts säkerheten.

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

Crownwood prisas igen: ”Bevis på att vi har gjort någonting rätt”

Crownwood Club prisas på nytt. Anläggningen i Ängelholm tar hem förstapris för banan – och tredjepris för klubbhuset.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Glädje, gemenskap och grym golf under Stenson Foundation-veckan

250 spelare i farten på The National – här är alla pristagare.

Stenson: ”Jag är lite rostig”

Henrik Stenson gör debut i U.S. Senior Open – men kommer till Ohio med få tävlingsronder i kroppen och nedtonade förväntningar.

West Course, Henrik Stenson

Se filmen: Nya West Course på Österåker med Henrik Stenson

Missa inte vårt unika nedslag på den kommande banan.