Hoppa till innehåll

PXG-ägarens bonus – till anställda som vaccinerar sig

Bob Parsons erbjuder sina anställda en rejäl bonus om de vaccinerar sig mot Covid-19.

Premiummärket PXG, Parsons Xtreme Golf, grundades av miljardären Bob Parsons år 2014. Huvudkontoret finns i Scottsdale, Arizona och företaget gjorde sig tidigare främst kända för att tillverka kompromisslös golfutrustning som huserade på den dyrare sidan av skalan. Prisbilden har dock reducerats under senaste året då PXG huvudsakligen riktat in sig på egen direktförsäljning i USA. 

Bland tourspelare med PXG i bagen hittar vi Henrik Norlander och Lydia Ko. En av märkets ambassadörer är Gary Player.

Bob Parsons bolag YAM Worldwide, där PXG ingår, har knappt 1 200 anställda världen över och de erbjuds nu 1 000 dollar, cirka 8 500 kronor, i bonus om de vaccinerar sig mot Covid-19. 

– Vi har fantastiska anställda i våra bolag och vi vill göra allt vi kan för att hjälpa dem att hålla sig friska och lyckliga. Att vaccinera sig är inte obligatoriskt men det uppmuntras. Och vi tycker inte att det finns någon bättre uppmuntran än en fin bonus, säger Bob Parsons. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

The Quarry golf
Nyheter

Man knivhögg spelpartner efter bråk på golfbana

Bråk urartade totalt på golfbana i Texas.

Christina Rodman
Nyheter

Christina Rodman har gått bort

Förbundsdomaren och Svensk Golfs tidigare medarbetare har lämnat oss efter en tids sjukdom.

svart skylt med vit text invid en grön buske
Nyheter

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.