Hoppa till innehåll

PXG-ägarens bonus – till anställda som vaccinerar sig

Bob Parsons erbjuder sina anställda en rejäl bonus om de vaccinerar sig mot Covid-19.

Premiummärket PXG, Parsons Xtreme Golf, grundades av miljardären Bob Parsons år 2014. Huvudkontoret finns i Scottsdale, Arizona och företaget gjorde sig tidigare främst kända för att tillverka kompromisslös golfutrustning som huserade på den dyrare sidan av skalan. Prisbilden har dock reducerats under senaste året då PXG huvudsakligen riktat in sig på egen direktförsäljning i USA. 

Bland tourspelare med PXG i bagen hittar vi Henrik Norlander och Lydia Ko. En av märkets ambassadörer är Gary Player.

Bob Parsons bolag YAM Worldwide, där PXG ingår, har knappt 1 200 anställda världen över och de erbjuds nu 1 000 dollar, cirka 8 500 kronor, i bonus om de vaccinerar sig mot Covid-19. 

– Vi har fantastiska anställda i våra bolag och vi vill göra allt vi kan för att hjälpa dem att hålla sig friska och lyckliga. Att vaccinera sig är inte obligatoriskt men det uppmuntras. Och vi tycker inte att det finns någon bättre uppmuntran än en fin bonus, säger Bob Parsons. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

golfbana i washington dc
Nyheter

Trump går vidare trots domstolsstopp – stänger banan

Trots domstolens stopp för trädfällning går Donald Trump vidare med golfplanerna. Nu ska East Potomac Golf Links stängas.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.