Hoppa till innehåll

Populär träningsanläggning flyttas

Årsta Golf i Stockholm måste ge plats åt bostäder. Nu finns ett förslag till beslut om en ny plats.

Årsta Golf har varit en het politisk potatis i över tio år. Träningsanläggningen med drivingrange, putt- och närspelsgreener strax söder om centrala Stockholm är populär och dess läge attraktivt. 
Stockholms stad äger marken där Årsta Golf har huserat sedan 1986, sedan 2007 drivs anläggningen av bröderna Daniel och Gustav Bäck. 
Det finns planer att bygga 6 000 nya bostäder på Årstafältet och det har varit många politiska turer om vad som ska hända med golfanläggningen. 

Nu har exploateringskontoret kommit med ett förslag till beslut. Årsta Golf anvisas mark på annan plats, knappt en kilometer från nuvarande och strax intill Enskede rackethall. 

Gustav Bäck, poängterar för Dagens Nyheter att förhandlingarna inte är färdiga, men han är positiv till förslaget.
Ett problem är dock att nya marken är mindre och istället för 5,5 hektar som idag, kommer nya ytan bara vara 2-3 hektar. 
– Vi hade väl egentligen hoppats att få vara kvar på fältet. Det har vi kämpat för i bra många år, fast vi har inte lyckats ro det i land. Men dagens politiker och tjänstemän har i alla fall ansträngt sig för att hitta en lösning. Det har ju varit några val under de här åren. Ena stunden har politikerna varit positiva och nästa negativa. Samtidigt har vi försökt driva verksamheten. Det har stulit mycket energi, säger Gustav Bäck till Dagens Nyheter. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare slår med en golfklubba på en golfbana
Nyheter

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Ågestas framtid säkrad

Stockholms stad förlänger Ågesta GK:s arrende – säkrar klubbens framtid till 2050

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Strul i Djursholm – ny detaljplan på gång

När arrendeavtalet för Djursholms Golfklubb skulle förnyas upptäcktes att banan strider mot gällande detaljplan. Nu ändrar Danderyds kommun reglerna.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Golfklubb måste ge upp mark – kompenseras med 17 miljoner kronor

Kommunstyrelsens ordförande: ”En väldigt bra lösning”

Svensk Golf

Rekordsiffror för golfen i Sverige

Men allt är inte frid och fröjd i Golfsverige.