Hoppa till innehåll

Nya funktionen kan förändra banskötseln

Husqvarna släpper en ny funktion för robotklippning – nu kan även semiruff skötas automatiskt.


Utökar robotlösningen

Husqvarna breddar sitt erbjudande för golfbanor med en funktion som gör det möjligt att hantera semiruff – övergången mellan fairway och ruff – inom befintliga robotklipparsystem.

Funktionen lanseras till modellerna CEORA och Automower 580L EPOS och innebär att klubbar kan skapa och styra dessa ytor direkt i sina nuvarande autonoma klipplösningar, utan behov av extra maskiner.

Traditionellt har semiruff krävt särskild utrustning, vilket både ökar kostnader och arbetsinsats. Den nya lösningen är i stället en mjukvaruuppdatering som integreras i befintliga system.

– Semiruff har länge varit något som banchefer efterfrågat för att få ut mer av den autonoma tekniken, säger Andrew Lees, global segmentchef på Husqvarna.

Anpassas efter banan

Via Husqvarna Fleet Services kan användaren definiera och justera semiruff-ytor genom att utgå från befintliga fairways och skapa en övergångszon. Systemet gör det möjligt att anpassa områden efter exempelvis bunkrar eller hålens utformning.

Varje yta kan få individuell klipphöjd och schema, samtidigt som den ingår i det övergripande klippprogrammet.

Uppdateringen är kostnadsfri och kräver ingen ny hårdvara, vilket gör den enkel att implementera för klubbar som redan använder systemen.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist sedan 2011. Verksam på Svensk Golf sedan 2015 i olika roller, sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med blå golfkeps
Nyheter

Regeln världsettan gärna skulle bryta mot

Nelly Korda har en golfregel hon helst skulle slippa följa. Nu avslöjar världsettan vilken – och ger samtidigt ett tips för att hantera situationen.

En pojke slår en golfboll med en driver medan tre andra personer tittar på, på en golfbana med gräs och buskar i bakgrunden.
Nyheter

Nytt medlemsrekord igen – men kvinnorna blir färre

Svensk golf slår rekord för tredje året i rad. Över 550000 spelar golf – men utvecklingen skiljer sig mellan könen.

två män vid loungedel på inomhusgolfställe
Nyheter

RUFF intar Skottland – tio anläggningar planeras

Tio nya golfanläggningar planeras i Skottland. Svenska RUFF Golf har tecknat ett tioårigt avtal.

Robotarnas uppgifter fortsätter att öka

Robotarna tar över allt fler uppgifter på svenska golfbanor. På Hedemora GK sköts nu ruff och fairway av robotar med två olika klipptekniker.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Husqvarna växlar upp – robotarna får nya uppdrag

På över två tusen golfanläggningar snurrar orangea robotar. Nu ska de få fler uppdrag än att bara klippa gräs.

Husqvarna vässar The Belfry inför British Masters

Inför veckans British Masters förbereds klassiska The Belfry med en omfattande robotflotta från Husqvarna – både före och under tävlingen.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Så ska golfarna få vad de vill ha

För att bedriva en bra verksamhet måste man känna sig egen bransch. Därför packar golfförbundet väskan med färska undersökningar och ger sig ut i Sverige för att diskutera med klubbarna.- Vi ska gemensamt forma det nya Golfsverige, säger SGF-basen Gunnar Håkansson.

Karin Klarström