Hoppa till innehåll

Norska toppbanan i akut kris

Miklagard Golf behöver flera miljoner norska kronor inom de närmaste veckorna.

I ett brev till sina medlemmar upplyser den norska klubben Miklagard GK att den befinner sig i en allvarlig ekonomisk kris. Om det inte kommer in 3,5 miljoner norska kronor ”ganska snart” kan klubben gå i konkurs. 
– Vi har ett akut behov av likviditet, säger ordförande Øivind Scheid Bjørnstad, till Norsk Golf.

Miklagard Golf utsågs 2018 till Nordens 13:e bästa golfbana av svenska Golf Digest. Kort därefter rullade grävmaskinerna in på banan för att genomföra en totalrenovering, och det är den som nu ställer till det.
Den processen kostade både tid och pengar. Samtidigt var inte renoveringen klar när golfen mådde som bäst – under coronapandemin – och Miklagard kunde inte ta del av den golfboomen i samma utsträckning som andra banor.
– Banan såg ut som en byggarbetsplats första coronaåret. Då hann vi inte med den första covidvågen av golfare. Ombyggnaden skapade också problem i och med att vi kämpade med förtroende och betalningsvilja då banan inte levde upp till förväntningarna. Det försvårade rekryteringen av nya medlemmar och i kombination med nödvändiga investeringar förra året för att skapa möjligheter till en hållbar och effektiv verksamhet har det skapat ett likviditetsunderskott som vi inte har kunnat ta igen efter årets utmanande säsong, säger Bjørnstad till Norsk Golf.

Just nu försöker klubben hitta lösningar för att lösa den ekonomiska situationen. Bland annat genom att minska personalstyrkan och förhandla med finansieringsbolag och leverantörer.
– Vi vänder på varje sten. Vi är väldigt motiverade trots utmaningen vi står inför. Vi har lyckats skjuta fram en del av leverantörskraven några veckor, så jag skulle säga att vi har ungefär en månad på oss. Perioden fram till mitten av januari nästa år är en kritisk period för oss.

Att ta in nya investerare är inte uteslutet.
– Vi tittar på den möjligheten också, men vi vill bygga en bra och långsiktig verksamhetsmodell, säger Øivind Scheid Bjørnstad.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare slår med en golfklubba på en golfbana
Nyheter

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Norges Golfförbund vill ha statligt stöd till nya banor

Golfen växer snabbt i Norge. Nu vill golfförbundet se ökat statligt stöd för att kunna bygga fler banor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Satsar på fler hål för att möta det ökade intresset

Nu vill Ekholmsnäs Golf på Lidingö bygga ut till 12 hål.

Golfbana halveras när engelsk fotbollsklubb tar över

Golfen får ge vika när en engelsk fotbollsklubb flyttar in och tar över marken – ett beslut som väcker oro i golfklubben.

Sveriges dyraste greenfee 2026

Här är de tio dyraste greenfee-priserna i Sverige.

Toppbanorna: Därför höjer vi priset

Greenfeepriserna stiger på flera toppbanor inför 2026 – klubbchefer pekar på ökade kostnader, högt speltryck och krav på hög kvalitet.