Hoppa till innehåll

Norén blir bandesigner – med karakteristisk tvist

Lanserar ett nytt designkoncept för golfanläggningar i samarbete med European Golf Design.

Alex Norén, en av Sveriges mest framgångsrika DP World Tour-spelare med tolv segrar, startar Alex Noren Design Studio tillsammans med European Golf Design.
Under karriären har Norén gjort sig känd som en av tourens mest hårt tränande spelare. Syftet med satsningen ligger också i linje med detta, och bottnar i att skapa framtidens golfmiljöer med fokus på träning, yteffektivitet och upplevelse.

Träningsdriven design

Alex Norén Design Studio fokuserar på att utveckla golfanläggningar där medlemmar vill tillbringa mer tid, med fokus på närspelsområden, moderna driving ranges och par 3-banor. Norén kommer att ta med sig erfarenheter från tävlingsgolfen direkt in i designarbetet. Kunskapen om träningsrutiner och att bredda slagrepertoaren ska omsättas till design.
– Träningsområdet har alltid varit mitt andra hem. Vi designar och utvecklar den känslan för alla – nybörjare, juniorer, blivande proffs och alla andra som älskar golf. Alltid med glädjen först, säger Alex Norén.

Designprojekten kommer inte bara handla om att utforma ytorna utan också att bidra med digitala lösningar och partnerskap för mer genomtänkta och engagerande träningsmiljöer.

Partnerskap

European Golf Design, som ingår i European Tour Group och Ryder Cup Europe, kommer ansvara för masterplan, arkitektur och leveransstöd.
– Träningsledd design gör verklig skillnad för golfarnas upplevelse och för klubbens verksamhet. Med Alex översätter vi det som fungerar på touren, och på världens bästa anläggningar, till klubbens vardag, säger Jeremy Slessor, Managing Director på European Golf Design.

– Vi börjar alltid med klubbens målbild. Därifrån utvecklar vi ett byggbart koncept med digitala inslag, gemenskapsprogram och lärdomar från internationella uppdrag. Vi är nyfikna i grunden. Kanske kan ytan också rymma en foodtruck, en bollplan eller ett utegym? Vårt jobb är att få ut mer värde per kvadratmeter mark, säger Andreas Lagercrantz, Managing Partner på Alex Noren Design Studio.

Den nya designstudion har redan inlett dialoger med golfklubbar och anläggningar i Norden, Storbritannien och USA.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Så ser du säsongsdebuten för Åberg och Norén

Fyra svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling – Ludvig Åberg, Alex Norén, Jesper Svensson och Pontus Nyholm. Här är tv-tiderna och starttiderna.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lofoten Links skapare är död

Golfbanearkitekten Jeremy Turner, med starka band till Sverige och skaparen av Lofoten Links, har avlidit vid 78 års ålder.

Svensk Golf

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

Svensk Golf

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Svenska toursegrar 2025

Här är titlarna som Sverige bärgat på världens största golftourer.

Svensk Golf