Hoppa till innehåll

Nilsmarks uppmaning: ”Anmäl er till SM-veckan”

Den 4-5 juli spelas SM Mor &amp; Dotter på Stockholms GK och ett av de deltagande paren är Catrin och Tuva Nilsmark. De har vunnit SM vid tre tillfällen, 2015, 2019 och 2022, och i år får de chansen att försvara titeln på hemmaplan på Stockholms GK. Inför årets tävling lät Stockholms GK spela in &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/nyheter/nilsmarks-uppmaning-anmal-er-till-sm-veckan/">Continued</a>

Den 4-5 juli spelas SM Mor & Dotter på Stockholms GK och ett av de deltagande paren är Catrin och Tuva Nilsmark. De har vunnit SM vid tre tillfällen, 2015, 2019 och 2022, och i år får de chansen att försvara titeln på hemmaplan på Stockholms GK.

Inför årets tävling lät Stockholms GK spela in den här filmen med Catrin och Tuva för att ge en extra skjuts åt årets upplaga av SM-veckan, som spelas i Stockholmsområdet.

SM-veckan är ett av Sveriges största och äldsta golfevenemang som årligen lockar uppemot 2 000 spelare från hela landet som gör upp om medaljerna i ett 20-tal olika klasser. I år spelas SM-veckan i 20 olika klasser på 13 olika golfbanor runt Stockholm.

Anmälningstiden går ut nu på fredag så ta chansen i sista stund att anmäla er om ni är sugna på en riktigt rolig tävling med mycket aktiviteter runt omkring.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20&nbsp;000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

Fem skäl att åka och se Dormy Open by Creekhouse

Närhet, inspiration och egen utveckling. Ta chansen att se golf av hög kvalité i veckan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Klubbarna som gick vidare i Lag-SM

Åska störde andra dagens spel på Vreta Klosters GK.

Helt nytt format för Lag-SM

Först slagspel – sedan matchspel för att kora nya svenska mästarna.

Nytt på SM-veckan – Par 3-tävling på Samuelsdals Golf

”Tror vi kommer att få se något eller till och med några HIO!”

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf