Hoppa till innehåll

Nilsmarks uppmaning: ”Anmäl er till SM-veckan”

Den 4-5 juli spelas SM Mor &amp; Dotter på Stockholms GK och ett av de deltagande paren är Catrin och Tuva Nilsmark. De har vunnit SM vid tre tillfällen, 2015, 2019 och 2022, och i år får de chansen att försvara titeln på hemmaplan på Stockholms GK. Inför årets tävling lät Stockholms GK spela in &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/nyheter/nilsmarks-uppmaning-anmal-er-till-sm-veckan/">Continued</a>

Den 4-5 juli spelas SM Mor & Dotter på Stockholms GK och ett av de deltagande paren är Catrin och Tuva Nilsmark. De har vunnit SM vid tre tillfällen, 2015, 2019 och 2022, och i år får de chansen att försvara titeln på hemmaplan på Stockholms GK.

Inför årets tävling lät Stockholms GK spela in den här filmen med Catrin och Tuva för att ge en extra skjuts åt årets upplaga av SM-veckan, som spelas i Stockholmsområdet.

SM-veckan är ett av Sveriges största och äldsta golfevenemang som årligen lockar uppemot 2 000 spelare från hela landet som gör upp om medaljerna i ett 20-tal olika klasser. I år spelas SM-veckan i 20 olika klasser på 13 olika golfbanor runt Stockholm.

Anmälningstiden går ut nu på fredag så ta chansen i sista stund att anmäla er om ni är sugna på en riktigt rolig tävling med mycket aktiviteter runt omkring.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Klubbarna som gick vidare i Lag-SM

Åska störde andra dagens spel på Vreta Klosters GK.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Helt nytt format för Lag-SM

Först slagspel – sedan matchspel för att kora nya svenska mästarna.

Nytt på SM-veckan – Par 3-tävling på Samuelsdals Golf

”Tror vi kommer att få se något eller till och med några HIO!”

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

De vann SM i simulatorgolf

För andra året i rad segrade en Landerydsspelare i båda herrklasserna.

Svensk Golf/Göran Söderqvist