Hoppa till innehåll

Medlemskapsrekord i Sverige och Norge

Pojkjuniorerna blir fler i Sverige och unga vuxna har ökat med 142 procent i Norge. 

Golfsverige når ny rekordnivå gällande antal aktiva medlemskap i golfklubbar anslutna till Svenska Golfförbundet – 559 215! 

Slutmätningen för 2024 kommer om ett par veckor. Veckans siffra är 3 800 fler än tidigare rekordåret 2021. 

Det är framförallt pojkjuniorer (upp till 21 år) som har ökat. Gruppen har i år vuxit med över 25 procent. Pojkarnas tillströmning har medfört att andelen juniorer ökat till 14,5 procent (högsta sedan 2005) och som en följd har golfarna blivit nästan ett år yngre i snitt. 

Men allt är inte positivt. 19 av Sveriges 21 golfdistrikt har tappat medlemmar. Medianklubben har minskat från 937 till 864 medlemmar, och andelen kvinnor har minskat från 26,1 till 22,9 procent.

Norge slår nytt rekord

Samtidigt visar nya siffror att Norge också når ny rekordnivå med 155 000 medlemskap i klubbar anslutna till Norges Golfförbund. 

– Som trenden har varit de senaste åren är det inte förvånande, men lika mycket glädjande att så många vill spela golf, säger Øyvind Krag Ingul, förbundsordförande i ett pressmeddelande.

Golfen i Norge ökar i alla åldrar men en grupp sticker ut – unga vuxna (20–36 år) med 43 000 medlemskap, en ökning med 142,3 procent sedan 2019. 

Undersökningar gjorda av BTF Innsikt visar att den här gruppen norrmän tycker golf passar in i deras livsstil, vill spela med vänner, vara ute i naturen och tävla mot andra på en vänskaplig nivå. 

66 procent uppger också att det var redan golfspelande vänner som var största anledningen till att de började spela golf. 18 procent uppgav att de ville hitta en utomhusaktivitet. 15 procent spelade som barn och har tagit upp golfen på nytt. 14 procent säger att Viktor Hovlands framgångar motiverade dem att börja spela golf. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

golfbana i washington dc
Nyheter

Trump går vidare trots domstolsstopp – stänger banan

Trots domstolens stopp för trädfällning går Donald Trump vidare med golfplanerna. Nu ska East Potomac Golf Links stängas.

Svenska toppbanan höjer helgpriset rejält

Ullna Golf & Country Club höjer helggreenfeen kraftigt inför 2027. Syftet är ge medlemmarna bättre tillgång till banan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nytt medlemsrekord igen – men kvinnorna blir färre

Svensk golf slår rekord för tredje året i rad. Över 550000 spelar golf – men utvecklingen skiljer sig mellan könen.

Rapport: Inomhusgolfen växer snabbt – Skandinavien i framkant

Nästan hälften av simulatoranläggningarna har öppnat sedan 2020. En ny studie visar hur golfen förändras.

Golflyftet: Här vill allt fler spela

Allt fler golfare kan tänka sig en golfresa till Västmanland. Det visar en ny undersökning efter en femårig satsning.

Dansk golfaktör satsar på Sverige

Danska WePlayAgain etablerar sig i Sverige. Första steget blir ett inbytesevent på Halmstad Golfklubb.