Hoppa till innehåll

KLART: Kommunen tar över marken – golfklubben bygger 13 nya hål

Eskilstuna GK kompenseras med mångmiljonbelopp och storsatsar.

Eskilstuna kommun vill bygga bostäder på två markområden där sju av hålen på Eskilstuna Golfklubbs bana ligger. 
Marken ägs av kommunen men Eskilstuna GK nyttjar den via tomträttsavtal. Planen är att skapa 80 villatomter och ett i nuläget obestämt antal flerbostadshus.

En överenskommelse med kommunen har arbetats fram och golfklubben har nu beslutat på ett extra årsmöte att den frånsäger sig marken. I gengäld får klubben 32 miljoner kronor och planerar att investera 50 miljoner kronor i 13 nya hål, golfstudio och verkstad på andra närliggande markområden. När allt är klart ska Eskilstuna GK ha 18+6 hål.
– Vi ser stora möjligheter att utveckla vår bana, säger Göran Lindblad, ordförande Eskilstuna Golfklubb till Eskilstuna-Kuriren.

I måndags hölls ett informationsmöte för medlemmarna och det extra årsmötet genomfördes på onsdagskvällen. Majoriteten av de 183 medlemmar och 91 fullmakter som var närvarande på mötet röstade igenom styrelsens förslag. 
– Medlemmarna godkände hela vår treårsplan, som innehåller en del förändringar av banan med tanke på det avtal och diskussioner som vi har haft med kommunen, säger Göran Lindblad till Eskilstuna-Kuriren.

Överenskommelsen ger klubben rätt till de nuvarande sju hålen fram till årsskiftet 2026/2027. Klubben planerar att öppna de nya slingorna 1 maj 2026 och Lindblad ser ingen risk att klubben kommer stå utan en hel 18-hålsbana.
– Vi kommer alltid att ha 18 hål och med de nya slingorna kommer alla att starta och sluta kring klubbhuset, säger Lindblad till Eskilstuna-Kuriren.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

robotar klipper gräs på golfbana.
Nyheter

Robotarnas uppgifter fortsätter att öka

Robotarna tar över allt fler uppgifter på svenska golfbanor. På Hedemora GK sköts nu ruff och fairway av robotar med två olika klipptekniker.

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Korpar förstör greener på Motala Golfklubb

Motala Golfklubb har fått ett ovanligt problem. Korpar pickar hål i greenerna och tvingar klubben att agera.

Satsar 40 miljoner – avgiften höjs kraftigt

Växjö Golfklubb investerar 40 miljoner kronor i klubbhus och bana. För att finansiera satsningen höjs medlemsavgiften med omkring 30 procent.

Kommunen bromsar Borås GK:s drömprojekt

Klubbens planer stoppas – samtidigt vill kommunen bygga industri intill banan.

Ny ägare till Motala GK – miljonplan

Motala GK får ny ägare. Fem miljoner ska investeras i banan de kommande åren.