Hoppa till innehåll

John Dalys son tvåa på klassisk mark

Little-John storspelade på samma bana som pappa säkrade sin skrällseger.

Det är 29 år sedan John Daly slog igenom med dunder och brak, då han efter att ha inlett veckan som nionde reserv, vann PGA Championship på Crooked Stick utanför Indianapolis.

Daly har vid flera tillfällen spelat tävlingar ihop med sin son, John Daly II, men den här veckan fick junior klara sig själv, och han gjorde det med den äran. ”Little-John” som han också kallas, slutade tvåa i den stora juniortävlingen Dye National Junior Invitational, på totalt fyra över par över 54 hål.

Tävlingen spelades på just Crooked Stick, där pappa John skrev historia 1991.

– Jag spelade jättebra. Det hade varit coolt att vinna men det var bara några dåliga treputtar annars spelade jag bra, berättade 16-årige John Daly II.

Han berättade också att han tittat på reprisen av pappans majorseger inför tävlingen och fått inspiration inför sin egen uppgift.

John Daly firar segern i PGA Championship på Crooked Stick 1991 // Foto: Getty Images

– Jag kollade den varje kväll inför tävlingen och att se pappa gå längs sista hålet med alla fans var riktigt coolt. Att han skulle vinna där var en helt galen story och han älskar den.

Och pappa John följde naturligtvis sin son under tävlingen och man kan gissa att han var stolt.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

golfbana i washington dc
Nyheter

Trump går vidare trots domstolsstopp – stänger banan

Trots domstolens stopp för trädfällning går Donald Trump vidare med golfplanerna. Nu ska East Potomac Golf Links stängas.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följer i pappas fotspår – Daly II blir proffs

John Daly II tar nästa steg i karriären. Den 22-årige amerikanen har meddelat att han lämnar amatörgolfen och blir professionell.

Svärd vidare på Olympic Club

Kan göra något som ingen svensk tidigare lyckats med.

Årets golfjulklapp signerad John Daly?

Hade det inte varit kul att ge bort en Claret Jug i julklapp? Nu kan du göra det, men var beredd att lägga en rejäl summa för den.

Felix Månsson

Så dåligt gick det för Daly och Duval

Duon hade två riktigt jobbiga dagar på banan i Zurich Classic.