Hoppa till innehåll

John Dalys son tvåa på klassisk mark

Little-John storspelade på samma bana som pappa säkrade sin skrällseger.

Det är 29 år sedan John Daly slog igenom med dunder och brak, då han efter att ha inlett veckan som nionde reserv, vann PGA Championship på Crooked Stick utanför Indianapolis.

Daly har vid flera tillfällen spelat tävlingar ihop med sin son, John Daly II, men den här veckan fick junior klara sig själv, och han gjorde det med den äran. ”Little-John” som han också kallas, slutade tvåa i den stora juniortävlingen Dye National Junior Invitational, på totalt fyra över par över 54 hål.

Tävlingen spelades på just Crooked Stick, där pappa John skrev historia 1991.

– Jag spelade jättebra. Det hade varit coolt att vinna men det var bara några dåliga treputtar annars spelade jag bra, berättade 16-årige John Daly II.

Han berättade också att han tittat på reprisen av pappans majorseger inför tävlingen och fått inspiration inför sin egen uppgift.

John Daly firar segern i PGA Championship på Crooked Stick 1991 // Foto: Getty Images

– Jag kollade den varje kväll inför tävlingen och att se pappa gå längs sista hålet med alla fans var riktigt coolt. Att han skulle vinna där var en helt galen story och han älskar den.

Och pappa John följde naturligtvis sin son under tävlingen och man kan gissa att han var stolt.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vit golfkeps och svarta golfkläder
Nyheter

Så ser du Åberg och Norén i majorgenrepet

PGA Tour-eliten laddar för ny major med Truist Championship på Quail Hollow.

Henrik's Playground
Nyheter

Crownwoods nya öppen för allmänheten

Fokus på kreativitet, fantasi och glädje gäller på Henrik's Playground.

Rahm hatton
Nyheter

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Svärd vidare på Olympic Club

Kan göra något som ingen svensk tidigare lyckats med.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årets golfjulklapp signerad John Daly?

Hade det inte varit kul att ge bort en Claret Jug i julklapp? Nu kan du göra det, men var beredd att lägga en rejäl summa för den.

Felix Månsson

Så dåligt gick det för Daly och Duval

Duon hade två riktigt jobbiga dagar på banan i Zurich Classic.

Nyopererade Daly har fått ett nytt knä

Mannen, myten, John Daly avslutar året med en knäoperation.

Bo Hansson

Sörenstam om sonens debut: ”En dröm som går i uppfyllelse”

Annika och Will spelar tillsammans i veckans PNC Championship.