Hoppa till innehåll

Här förstörs Falsterbos green under räddningsinsatsen

Falsterbo GK blev landningsplats för en räddningshelikopter när 14 personer i sjönöd skulle räddas.

När stormen Malik drog in över Skåne blev Falsterbonäset särskilt utsatt med hårda vindar och högt vatten. 

På söndagen hamnade 14 personer i sjönöd på udden Måkläppen som ligger strax nedanför Falsterbo Golfklubb. När vattnet steg kunde inte gruppen vända om och räddningstjänsten tillkallades. Golfbanan blev utgångspunkt för räddningsinsatsen där helikoptern körde skytteltrafik mellan Måkläppen och 16:e green. 

– Moder jord sätter sina spelregler. Igår fullständig storm – idag helt stilla. Man landade med helikopter på vår 16:e green och körde med en bil över 17:e green, säger klubbchefen Jan Ekblom till Svensk Golf.

Efter en timme var alla i säkerhet och under natten mojnade vinden. Kvar var skadorna på golfbanan. Klubbens Course Manager Håkan Lindberg var inte på plats men fick samtal under gårdagen och blev orolig över vad han skulle möta på måndagen. 

– Räddningstjänsten körde en bil rakt över 17:e green och sprätte upp lite gräs. Som vi kan se har de landat tre gånger på 16:e green och helikopterhjulen har gjort djupa gropar. Dessa har vi skurit, lyft upp och lagt nytt gräs. Det blev inte så stora skador, piloten var nog ganska flink och säker på vad han gjorde. Men de kunde ha landat 30 meter bort så hade det åtminstone varit i fairway, säger Håkan Lindberg. 

Klubben är glada att alla kom i säkerhet och att skadorna inte blev omfattande.

– Det kunde ha blivit värre men vi har redan hunnit fixa skadorna. Varför de valde green vet jag inte men någon hade varit och tagit bort flaggan först innan de landade, säger Lindberg.

Jan Ekblom berättar att klubben inte kommer kräva någon ersättning eller skadestånd för skadorna som uppkom.
– Nej, det kommer vi inte göra. Vi var snabbt ute och kunde laga. Det blåser nästan alltid här och att gå över revet till Måkläppen en vanlig blåsig dag är inte helt riskfritt. Att göra det när det blåser 25 sekundmeter finns inte på kartan för de flesta människor, säger Jan Ekblom.

Räddningsfordon svängde in på 17:e green. Foto: Privat
Helikopterspår på 16:e green. Foto: Privat

Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfbana med många bunkrar
Nyheter

Så ser du PGA Championship 2026

Tre svenskar är klara för årets andra herrmajor – här är alla sändningstider.

Silhouette of a golfer preparing to swing at sunrise on a bright fairway. Warm backlight and a calm outdoor atmosphere make the image suitable for sports, golf lifestyle, motivation, and leisure themes.
Nyheter

Så långt slår vi – stora skillnader i handicap

Ny Arccos-data visar hur mycket längden från tee skiljer mellan olika handicapgrupper.

Woman playing golf on golf course
Nyheter

Slaglängd: Kortare men rakare med åren

Arccos nya siffror visar hur slaglängden förändras när golfspelare blir äldre.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

129 luriga meter – här är världens mest kända ö-green

Dags för The Players Championship på TPC Sawgrass. Vi tar en närmare titt på det ikoniska 17:e hålet.

Olof Åsgård & Eric Franzén

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Henrik Lenngren

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

”I framtiden tror jag att varje driving range är digitaliserad”

Svenska Toptracer Range växer så det knakar och har 40 anläggningar bara i Sverige.

Henrik Lenngren