Hoppa till innehåll

Han ska slå sig in i Guinness rekordbok

Målet för David Cederholm är 12 000 golfslag på 24 timmar. Alltså 7,2 sekunder mellan slagen.

På söndag 28 november går Toptracers säljchef David Cederholm till rangen på Woodhall Spa’s National Golf Centre i England. Där ska han ge sig på ett rekord i Guinness rekordbok som stått sig sedan 2002. 

Då slogs 10 392 bollar på 24 timmar, i snitt en boll var 8,3 sekunder. Cederholm hoppas kunna slå det rekordet med marginal. Målet är 12 000 bollar, en var 7,2 sekunder. Det behövs 500 slag varje timme.

Men det räcker inte att planlöst banka iväg boll efter boll. Varje boll måste flyga minst 100 yards (91,4 meter) och hålla sig inom en 30-graderszon från mållinjen. David Cederholm har spelat golf hela livet och har en handicap runt 5.
– De som har sett mig spela golf vet hur stor utmaning detta kommer bli. Men jag känner mig säker på att anledningen till att jag gör detta kommer ge mig energin jag behöver för att lyckas, säger David Cederholm.

Bakgrunden till rekordförsöket är att samla in pengar till sin nära vän som drabbats av en obotlig och aggressiv cancer. För varje slag som slås på söndag går en brittisk pund till vännens familj och en välgörenhetsorganisation.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:



Mer från samma ämne

Läs också

The Quarry golf
Nyheter

Man knivhögg spelpartner efter bråk på golfbana

Bråk urartade totalt på golfbana i Texas.

Christina Rodman
Nyheter

Christina Rodman har gått bort

Förbundsdomaren och Svensk Golfs tidigare medarbetare har lämnat oss efter en tids sjukdom.

svart skylt med vit text invid en grön buske
Nyheter

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.