Hoppa till innehåll

”Han satte ord på spelets innersta väsen”

Eric Franzén är redaktionschef på Svensk Golf. Så här minns han Göran Zachrisson.

Göran Zachrisson var fascinerad av Bryson DeChambeau. Precis som de flesta av oss.
Men medan vi stirrade oss blinda på muskelmassan, hastighet på klubba och boll samt längden på driverskaftet såg Göran bortom alla siffror. För honom var det betydligt intressantare att bena ut vad som drev människan Bryson DeChambeaus att underkasta sig det han gjorde. Långt förbi att DeChambeau ville slå längre.

Att första vad och varför en person gör på ett visst sätt i en situation var Görans sätt att knivskarpt kunna fånga in och sätta ord på spelets innersta väsen.

Ett kall som sträckte sig betydligt längre än att ta sig an rollen som berättare och journalist.
Ett pussel på en miljard bitar som aldrig slutade att läggas.
Det första som mötte dig i hans hall i radhuset var hunden Gretas glada välkomnande. Men därefter ett par väl inkörda klubbor som alltid var redo att provsvingas i trädgården eller inomhus i fall någon fundering om rörelsen behövdes redas ut och placeras i ett sammanhang.
Trappan till vänster ledde ner till källarvåningen där travar med böcker, tidningar och dokument ofta konsulterades och djuplästes för att hitta samband långt bortom de rader som kommer upp om du googlar en viss spelares statistik.
Vem är du och var kommer du ifrån?
Två frågor där det inte finns något rätt eller fel svar men som alltid fanns där för att hjälpa honom att träffsäkert besvara varför en viss spelare hade en låg bollbana eller varför en arkitekt valt att rita många av sina hål med en viss typ av greener. 

Det fanns också ett genuint patos innanför den gula lammullströjan från Royal Troon som han ofta använde. Göran Zachrisson hade hört och sett det mesta men brydde sig fortfarande om spelet golf på riktigt.
Förbund eller andra instanser kunde ibland göra någonting som i Görans ögon drog saker och ting i fel riktning. Då ventilerades frustrationen mer än gärna i ett uppeldat telefonsamtal eller två.
Vid något tillfälle försökte jag bromsa in honom en aning och sade: “Det är som det är just nu. Strunta i det här och gå ut med Greta”. Något jag trodde skulle mötas med en ännu mer bestämd utläggning om sakernas tillstånd.
Men det dröjde inte ens en halvsekund innan rösten i andra änden hade skiftat tonläge.
– Det har du rätt i. Det är ju det viktigaste av allt.

Nu sitter Gretas husse, som han alltid främst ville vara, någon annanstans och funderar på pausen i Cary Middlecoffs baksving. En tränare och vi andra skulle möjligen hävda att den lät höften laddas mer och därmed lättare fick över trycket till det främre benet.
I Göran Zachrissons värld bottnade den istället i att Middlecoff tidigare jobbat som tandläkare, och var van vid en extra paus för att låta amalgamet stelna.
Vem är du, vad har du gjort och var kommer du ifrån? Människan före siffrorna.
Hejdå och tack för allt, Göran!

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Jens Lind om vännen Göran: ”Påverkats jättemycket av honom”

Jens Lind arbetade med Göran Zachrisson på SVT för många år sedan. 2020 gjorde han ett porträtt om legenden.

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Göran var briljant på ett unikt sätt”

Svensk Golfs chefredaktör Oskar Åsgårds minnesord om Göran Zachrisson.

Oskar Åsgård

80 frågor till Göran Zachrisson

I samband med Göran Zachrissons 80-årsdag firade vi med att ställa 80 frågor till den nu bortgångne legendaren.

Ola Liljedahl

Alla vägar leder till USA

Maktbalansen i tourgolfen förflyttas allt tydligare mot USA. Målet för de flesta unga herrar är en plats på PGA Tour. Men hur ser egentligen vägen till herrgolfens världstopp ut idag?

Ny SVT-dokumentär om Göran Zachrisson

Jens Lind har porträtterat Göran Zachrisson och önskar att många kan bli inspirerade av att göra TV på Görans sätt.