Hoppa till innehåll

Halva banan hotas av bostadsbygge

Kommunen vill bygga bostäder: ”Förhandlingen sker i god anda från båda håll”

Eskilstuna GK kan bli av med sju hål. Den stadsnära golfbanan har varit under hot tidigare men har lyckats undgå att bli av med delar av banan och ge plats åt bostäder. Nu intensifieras kommunens exploateringsplaner igen och tanken är att mellan 80 till 100 villatomter samt ett okänt antal flerbostadshus ska byggas på hål 2, 3, 4, 5, 11, 12, och 13. 

Klubben har kallat till ett extra årsmöte på onsdag 10 maj.
– Det är inget bestämt ännu. Vi ska ha möte i kväll och på onsdag, ett extra årsmöte. Jag kan inte kommentera det just nu. Vi har lagt ett förslag till medlemmarna då vi har en plan för det här. Vi vet var vi står. Men jag kan inte diskutera det nu. Om det blir ett beslut på onsdag så får du återkomma. Inget beslut är fattat och jag vill invänta det extra årsmötet innan jag säger något mer, säger Göran Lindblad, styrelseordförande på Eskilstuna Golfklubb, till Golfbranschen.se.

Det är Eskilstuna kommun som äger marken och golfklubben har ett tomträttsavtal som omfattar 125 hektar. Kommunens exploateringsingenjör vill inte heller ge några detaljerade kommentarer:

”Då det är en pågående förhandling mellan oss som markägare och Eskilstuna Golfklubb som tomträttsinnehavare samt att inget beslut ännu är fattat (beslutsunderlag etc är inte offentligt än) så är det inte så mycket jag kan kommentera i nuläget, men: Kommunen för en dialog med Eskilstuna golfklubb om att återta delar av deras tomträtt. Kommunen önskar att ha tillbaka den fulla rådigheten över den aktuella marken som berör sju av golfklubbens befintliga hål (golfanläggning. Kommunen ser framför sig i huvudsak en bostadsexploatering på de aktuella landområdena och förstärka viss infrastruktur / dagvattenhantering etc. Förhandlingen sker i god anda från båda håll.”, skriver Daniel Ryttar, exploateringsingenjör Eskilstuna kommun, i ett yttrande.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist sedan 2011. Verksam på Svensk Golf sedan 2015 i olika roller, sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

golfbana i washington dc
Nyheter

Trump går vidare trots domstolsstopp – stänger banan

Trots domstolens stopp för trädfällning går Donald Trump vidare med golfplanerna. Nu ska East Potomac Golf Links stängas.

Historisk golfbana under vatten – klubbens framtid hotad

En av västra Skottlands äldsta golfklubbar har drabbats hårt av stormen Boelo. Nu väntar ett omfattande och kostsamt räddningsarbete.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Efter tidigare konkurs – nu hotas även golfklubben

Tortuna GK:s ekonomiska problem har förvärrats. Nu har medlemmarna beslutat att klubben ska ansöka om konkurs.

Golfklubb överväger att sälja nio hål – 400 bostäder

Strängnäs GK överväger att minska från 27 till 18 hål. Nu ska medlemmarna ta ställning till planerna.

Korpar förstör greener på Motala Golfklubb

Motala Golfklubb har fått ett ovanligt problem. Korpar pickar hål i greenerna och tvingar klubben att agera.

Kommunen bromsar Borås GK:s drömprojekt

Klubbens planer stoppas – samtidigt vill kommunen bygga industri intill banan.