Hoppa till innehåll

Hade en procents chans att överleva – nu leder tyskan på LET

Leonie Harm har haft en brokig väg mot proffslivet.

Roger Andersson

MÖLNDAL. Att en tyska som egentligen borde vara död leder Hills Open mitt på lördagen är i sig en udda story. Att Leonie Harm dessutom avslutade sin proffskarriär i fjol och kom tillbaka till touren på det mest märkliga sätt du kan tänka dig, då kanske du som läsare känner viss nyfikenhet. Låt oss ta det från början.

2013 när Leonie var ute och joggade före skolan, så korsade hon en väg när en rattfyllerist körde på henne i 70 km/h. Resultatet blev hjärnskador och en mängd brutna ben i kroppen. Sjukvårdare på plats gav henne en procents chans att överleva.

– Alla läkare berättade för mig att jag normalt borde vara död efter den smällen, men jag hade otrolig tur med att en kvinna som var militär sjukvårdare i tyska armén var först på plats. Hon visste precis vad som behövde göras och hon såg till att min hjärna inte stängdes ned. Jag kom till sjukhus och låg i så kallad medicinsk koma ett antal dagar, sedan tog de mig tillbaka och efter ett antal operationer och konvalescens så återgick väl livet till det normala, berättar Leonie där hon står på Hills klubbhusterrass och njuter av solskenet och försöker ta in att hon är med i toppen av Hills Open inför söndagens avslutning.

Det är lätt att förstå att det känns en smula overkligt för hennes golfkarriär är också av det udda slaget, så häng med nu. Från att ha vunnit British Am och varit med i Junior Solheim Cup så blev inte karriären som proffs lyckad.

När Leonie i fjol beslutat sig för att spela sin sista tävling, i Indien, så var hennes flyg inställt. Via Uzbekistan (!) tog hon sig dock till Indien, spelade tävlingen, bara för att nås av beskedet att även returflyget hem var inställt och att det var svårt att hitta alternativ. Då frågade hennes vän Momoka Kobori (som ledde Hills Open i fredags) om hon kunde tänka sig att hänga på till Aramco teams Series i Saudiarabien och gå caddie. Kobori var första reserv i tävlingen och hennes caddie hade blivit sjuk och var kvar hemma.

– Så jag hängde på och efter tävlingen fick jag möjligheten att slå några bollar på rangen. När jag stod där kom en person fram och frågade om han fick ge mig några råd. Jag svarade väl typ välkommen till ett hopplöst fall som just lagt av. Men han korrigerade några saker och snabbt kändes det som min gamla sving igen, den jag i två år kämpat så hårt för att hitta utan att lyckas. Jag var verkligen på gränsen att bli galen.

Så Leonie och den nye coachen Scott Edwards började jobba ihop. När man får lite ordning på bollträffen kan man ju också börja jobba på alla andra delar. Så förra veckan jobbades det lite på puttning. På svårspelade Hills är 71–66 för fem under par redan en seger, oavsett hur söndagen ser ut.

– Det går inte att hitta på ett filmmanus som är bättre. Ta bort en enda liten del i den här historien så hade mitt liv just nu sett helt annorlunda ut, förmodligen på något kontor någonstans.

Eller kanske mer troligt något medicinskt forskningsföretag. Leonie studerade på universitetet i Houston med inriktning mot medicinsk forskning kring cancer då hennes mor avled i sjukdomen 2016. Under covid-pandemin och touren tryckt på pausknappen, så gjorde hon praktik på bioteknikföretaget CureVac som utvecklade ett vaccin mot just covid.

Här hittar ni veckans ledartavlor

Mer från samma ämne

Läs också

illustration på bok märkt 2025 och en golfboll
Nyheter

Golfåret 2025: Vad har varit det bästa?

13 golfprofiler summerar golfåret

golfspelaren rory mcilroy tar emot pris iklädd svart kostym
Nyheter

Förste golfaren på 36 år – McIlroy årets sportperson

Stor dag för golfen i Storbritannien. Efter ett historiskt 2025 utsågs Rory McIlroy till BBC Sports Personality of the Year. Och Ryder Cup-laget blev årets lag.

publikmassor på en golfbana
Nyheter

Kommer Ryder Cup bli ett av världens dyraste evenemang?

Ryder Cup 2025 kombinerade rekordpriser och publikupplevelse i en tydlig premiummodell.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.