Hoppa till innehåll

Grave och Jansson starkast på The National

Stenson efter veckan: "Det handlar om gemenskap, glädje och att våga drömma stort"

Sedan premiären 2017 har Stenson Sunesson Junior Challenge by Case blivit ett givet säsongsmål för många svenska juniorer.

Med undantag för pandemiåret 2020 har tävlingen årligen samlat både landets mest lovande elitjuniorer samt en handfull internationella spelare – och 2025 blev inget undantag.

Årets upplaga på The National utanför Malmö bjöd på både värme och vind, vilket satte deltagarnas skicklighet och uthållighet på stora prov.

En extra morot fanns i potten för de två bästa spelarna i varje klass: en inbjudan till Europafinalen i Faldo Series, som spelas i Förenade Arabemiraten i november. Där väntar inte bara ännu en prestigefylld tävling utan också en unik vecka tillsammans med teamet bakom Stenson Sunesson Junior Challenge – ett minne för livet.

Henrik Stenson och Fanny Sunesson, turneringens ambassadörer och grundare, var själva på plats hela veckan.

”Det var härligt att träffa alla ungdomar på tävlingen, jag är tacksam att kunna göra detta med Henrik och våra partners,” säger Fanny Sunesson.

Stenson Sunesson Junior Challenge by Case var den sista tävlingen att avgöras under veckan i Malmö och Henrik Stenson var mycket nöjd när han summerade sina dagar tillsammans med deltagarna på The National.

– Vi vill skapa möjligheter för alla att hitta sin plats inom golfen. Det handlar om mer än bara tävling – det handlar om gemenskap, glädje och att våga drömma stort,” säger Henrik Stenson med ett stort leende.

Resultat flickor:

1:a Lova Jansson, Ängsö GK, 219 slag

2:a Lova Askerdal, Forsgårdens GK, 222 slag

3:a Maja Bohlin, Österåkers GK, 225 slag

Resultat pojkar:

1:a Filip Grave, Malmö Burlövs GK, 215 slag

2:a Theodor Kruus, AIK GK, 216 slag

3:a Alexander Ullström, Wermdö GK, 218 slag

Relaterade texter:

Starka insatser i Henrik Stenson Paragolf Challenge

Historisk premiär för Play by Stenson

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare får pris av annika sörenstam
Nyheter

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

paragolfspelare slår golfslag på golfbana
Nyheter

Avslutar karriären efter 23 år

En av svensk paragolfs främsta profiler Joakim Björkman avslutar sin tävlingskarriär.

golfbollar i en hög
Nyheter

Golfens bollrevolution bromsas in

Nu är det officiellt. Den omdiskuterade rollbacken för elitgolfen införs inte 2028 som planerat. Nu öppnar golfens makthavare för alternativa lösningar.

Här är svenskarna klara för U.S. Open och The Open

Två herrmajors återstår under 2026 – här är svenskarna som är kvalificerade just nu.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De tar plats i Hall of Fame

Fanny Sunesson och Anders Janson väljs in i Sveriges Golf Hall of Fame.

Svenska framgångar i Faldo Series Europafinal

Grave och Jansson tvåor i Abu Dhabi.

Toursvepet – snygg avslutning av Folke

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – stark svenskdag i Omaha

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.