Hoppa till innehåll

GolfStar satsar på inomhusgolf – tar över anläggning

Koncernen förvärvar RUFFs lokaler på Lindö i Vallentuna.

GolfStar är koncernen som samlar 19 banor i olika typer av medlemskap. Nu fortsätter företaget sin satsning på året runt-golf. Tidigare i år lanserades förmånliga inomhuspaket på Indoor Golf Groups anläggningar för GolfStars medlemmar. 
Nästa steg sker nu genom att bolaget förvärvar RUFF Indoor Golfs anläggning i Vallentuna, norr om Stockholm. 
Lokalerna ligger i anknytning till GolfStar Lindö med tre golfbanor. I samband med övertagandet lanseras GolfStar Indoor. 
– I GolfStars affärsstrategi ligger sedan länge att vi ska erbjuda våra medlemmar året runt-golf. Vi kallar utvecklingsprojektet ”GolfStar365”. Vi har därför redan idag samarbete med Indoor Golf Group, men kan nu också erbjuda en egen inomhusanläggning som ligger i direkt anslutning till vår största golfanläggning på Lindö i Vallentuna. Vi är överens med RUFF om att vi kommer driva anläggningen i eget namn, GolfStar Indoor, säger Tony Trigell, GolfStars CEO och grundare i ett pressmeddelande. 

Inomhusgolfen har fått ett rejält uppsving senaste åren och antalet anläggningar har ökat enormt. Indoor Golf Group och RUFF är de största aktörerna och samlar närmare 30 anläggningar tillsammans.
– Just nu är det ”off-season” gällande Indoor golf, men vi passar förstås på att se över om vi ska lansera särskilda GolfStar Indoor-medlemskap i samband med att vi släpper 2023 års ordinarie medlemskap nu i augusti.  Vad vi vet med säkerhet är att våra fullvärdiga ”utomhus”-medlemmar kommer ha fördelar när de köper och nyttjar GolfStars Indoor i höst och vinter, säger Stefan Brikell, Loyalty Manager på GolfStar.  


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist sedan 2011. Verksam på Svensk Golf sedan 2015 i olika roller, sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

tunga åskmoln över golfbana i thailand
Nyheter

Junior dog av blixtnedslag under tävling – polisen utreder

En 15-årig flicka dog efter ett blixtnedslag under en golftävling i Thailand. Nu ifrågasätts säkerheten.

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

Hills storsatsar – öppnat 1 000 kvadratmeter inomhusgolf

En 550 kvadratmeter stor närspelsgreen och fyra simulatorer. Hills nya satsning ska göra golf möjlig året runt.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rapport: Inomhusgolfen växer snabbt – Skandinavien i framkant

Nästan hälften av simulatoranläggningarna har öppnat sedan 2020. En ny studie visar hur golfen förändras.

Ny inomhussatsning i Uppsala – RUFF öppnar i december

Fem TrackMan-simulatorer, restaurang och bar. I december öppnar RUFF Golf en ny anläggning i Uppsala.

Golfen flyttar in på NK – öppnar ny avdelning

Golfen tar plats på NK. Den 1 oktober öppnar varuhuset en ny golfavdelning med utrustning, simulator och custom fitting.

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.