Hoppa till innehåll

Golfens jättesatsning: ska locka 22 miljoner nya spelare

Golfen växer globalt – nu lanseras en plan för att nå ytterligare 22 miljoner nya spelare.


Global boom

The R&A presenterar en ny femårsstrategi med målet att öppna golfen för ännu fler människor världen över.

Bakgrunden är en kraftig global tillväxt. Enligt nya siffror spelar 112,2 miljoner vuxna och juniorer golf i olika former (utanför USA och Mexiko) – en ökning med 4,2 miljoner på ett år.

Totalt spelar 65 miljoner vuxna (+1 miljon), medan 47,1 miljoner juniorer (+3,2 miljoner) är aktiva. Samtidigt fortsätter så kallad off-course-golf att växa snabbt, med 68,3 miljoner som spelar på driving range, simulatorer och andra alternativa format.

– Golfen står stark och de här siffrorna visar att deltagandet fortsätter att öka globalt, särskilt bland yngre, säger R&A:s vd Mark Darbon i ett pressmeddelande.


Vill nå 22 miljoner nya spelare

Den nya strategin sträcker sig över fem år och innehåller flera konkreta mål för att ta vara på tillväxten.

R&A vill bland annat:

  • locka 22 miljoner nya golfare
  • skapa över 25 miljarder pund i samhällsvärde
  • generera över 1,5 miljarder pund i ekonomiska effekter från tävlingar
  • bygga fler än 200 strategiska partnerskap
  • nå över fem miljarder interaktioner via publik, tv och digitala plattformar

En viktig del är att göra golfen mer tillgänglig och relevant för nya målgrupper – särskilt kvinnor och juniorer – samt att utveckla både traditionella och nya spelformer.

– Vi har ett ansvar att bevara det som gör golfen unik, samtidigt som sporten fortsätter att utvecklas och nå en modern publik, säger Darbon.

Strategin omfattar även fortsatt utveckling av stora tävlingar som The Open Championship och AIG Women’s Open, samt ökat fokus på teknik, hållbarhet och internationellt samarbete.

Målet är tydligt: att bygga vidare på golfens globala uppsving – och göra sporten tillgänglig för ännu fler.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbana i sverige med sandbunker och tallar
Nyheter

VM till Sverige – världseliten samlas på Barsebäck

Över 100 spelare från ett 20-tal länder samlas i sommar på Barsebäck när VM i golf för döva och hörselskadade avgörs i Sverige.

A woman golfing on a sunny evening.
Nyheter

Här driver kvinnor och flickor golfboomen

I USA har antalet kvinnliga golfare ökat med 45 procent sedan 2020 och står nu för mer än hälften av sportens tillväxt.

åkgräsklippare klipper green i dagg på golfbana i sverige
Nyheter

Motala satsar – plockar in Lundin

Christian Lundin tar fram en masterplan: ”Enorm potential”.

Ny rapport: Golfspelare lever längre än resten

Golf ger tydliga hälsoeffekter. En ny rapport visar att de som spelar lever längre.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV Golf svarar – ny plan efter Saudi-besked

Efter uppgifterna om stoppat stöd presenterar ligan ny ledning och en plan för framtiden.

Så ska fler tjejer börja och fortsätta spela golf

SGF utvecklar Poängjakten för att få fler tjejer att både börja spela och stanna kvar i golfen – med fler speltillfällen och nya träningsdagar.

Old Course byggs om

Stora förändringar väntar på klassiska Old Course inför The Open 2027.

Vägen till The Masters breddas

Augusta National Golf Club och R&A presenterar nya sätt att kvala in till majortävlingen.