Hoppa till innehåll

Golfbana halveras när engelsk fotbollsklubb tar över

Golfen får ge vika när en engelsk fotbollsklubb flyttar in och tar över marken – ett beslut som väcker oro i golfklubben.

South Buckinghamshire Golf Club kommer från april 2026 att gå från 18 till 9 hål. Beslutet följer efter att fotbollsklubben Wycombe Wanderers tecknat ett långsiktigt arrendeavtal för området, som även omfattar närliggande Farnham Park Playing Fields.

När klubben tar över driften planeras delar av marken användas till en ny träningsanläggning, samtidigt som golfbanan byggs om till en mer flexibel 9-hålslösning.

Myndigheterna motiverar beslutet med minskad användning och ekonomiska utmaningar:
– Målet är att vitalisera anläggningen och bredda deltagandet, göra den mer flexibel och attraktiv för familjer, unga och golfspelare på olika nivåer.

Personalen på anläggningen kommer att behålla sina jobb och övergå till fotbollsklubbens organisation.

Medlemmarna oroar sig

Planerna möter kritik från golfklubben. Ordföranden Michael Murphy säger att medlemmarna fått endast sex veckors besked om förändringen.

Han varnar också för att banan riskerar att förlora sin officiella rating.

– Om den nya 9-hålslayouten inte får en officiell banrating blir tävlingsspel och handicapgrundande rundor inte möjliga. Det slår mot kärnan i klubbverksamheten, säger Murphy till The Bucks Herald.

Enligt Murphy har klubben tidigare fått besked om att verksamheten skulle fortsätta som vanligt under planeringsprocessen.

Fotbollsklubben försvarar beslutet och menar att förändringarna säkrar anläggningens långsiktiga framtid, och snarare breddar tillgängligheten till golf och förbättrar möjligheterna i området.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfhål, fotboll, golfboll, grönt gräs, gul flaggstång
Nyheter

Golfbana halveras när engelsk fotbollsklubb tar över

Golfen får ge vika när en engelsk fotbollsklubb flyttar in och tar över marken – ett beslut som väcker oro i golfklubben.

golfbanan ullna vid en insjö
Nyheter

Sveriges dyraste greenfee 2026

Här är de tio dyraste greenfee-priserna i Sverige.

golfbanan falsterbo, träbro, golfspelare, bagar, vattendamm
Nyheter

Toppbanorna: Därför höjer vi priset

Greenfeepriserna stiger på flera toppbanor inför 2026 – klubbchefer pekar på ökade kostnader, högt speltryck och krav på hög kvalitet.

St Andrews utökar – köper klassisk bana

St Andrews Links Trust tar över The Duke’s Course som får nytt namn och öppnas för fler spelare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Maxtaket pausas – klubbar slipper skära i antalet Golf-ID

Fyra storklubbar kan andas ut. Åtminstone tillfälligt. Svenska Golfförbundet pausar maxtaket för aktiva Golf-ID i väntan på Konkurrensverkets beslut.

Engelsk fotbollsklubb tar över golfbana

League One-klubben vill skapa en träningsanläggning med golfbana.

GolfStar tar över golfanläggning

Tar över driften av Kista GolfCenter och satsar på tillgänglighet i norra Stockholm.

GolfStar växer i väst – ny bana i nätverket

Tar över Lunna Golf norr om Kungälv.