Hoppa till innehåll

Galen biljakt på golfbana – polisen brottade ner kvinna

Var nära att köra över golfspelare under vansinnesfärden.

Det var märkliga scener som utspelade sig på Grand Harbor GC i Vero Beach, Florida, under tisdagen. En 60-årig kvinna körde rakt genom grindarna och gav sig ut på banan i sin Toyota SUV med poliserna hack i häl. Efter en lång jakt lyckades poliserna preja kvinnan och därmed få stopp på den galna jakten. Enligt amerikanska medier var kvinnan påverkad av narkotika och jakten hade påbörjats långt tidigare utanför golfklubbens område.

Hon hade under vansinnesfärden varit nära att kollidera med såväl golfspelare som golfbilar på banan som ligger några mil norr om golfparadiset Jupiter på Floridas östkust.

Kvinnan misstänks nu för bland annat rattfylleri och grov misshandel.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare slår med en golfklubba på en golfbana
Nyheter

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.