Hoppa till innehåll

Flicklandslaget låste in mobilerna i tio dagar

Svenska flicklandslaget testade tio dagar utan mobiler – och märkte snabbt tydliga effekter.

Kan unga elitidrottare prestera bättre utan ständig tillgång till mobilen?

Det ville flicklandslaget i golf och Riksidrottsgymnasiet i Uppsala ta reda på genom ett ovanligt experiment. Under tio dagar, i samband med tävlingen Spanish International Ladies Strokeplay och ett efterföljande träningsläger, levde sju spelare och två coacher helt utan mobiltelefoner.

Mobilerna stängdes av redan på flygplatsen i Amsterdam och låstes sedan in under hela resan.

– Det började som en idé att testa vad det pratas mycket om i samhällsdebatten, att praktiskt verkligen se om det gör skillnad, säger coachen Ronnie Andersson till Golfa!.

Märkte snabbt skillnad

Projektet hade planerats i nästan två år och handlade inte främst om att minska skärmtiden – utan om att undersöka hur fokus, gruppdynamik och träningsmiljö påverkas utan ständig uppkoppling.

Enligt deltagarna kom effekterna snabbt.

Spelarna beskrev bättre koncentration under träning och tävling, djupare samtal inom gruppen och färre störningsmoment i vardagen. Flera upplevde dessutom bättre sömn när notiser och kvällsscrollande försvann.

Lova Jansson från Västerås, som går tredje året på RIG i Uppsala, säger att experimentet gav nya perspektiv på vardagen.

– Min första tanke var nog shit vad annorlunda, hur ska det gå? Har aldrig varit utan mobil så länge, men kul att testa.

Efter lägret minskade den totala skärmtiden för både spelare och ledare med nästan 18 procent jämfört med tidigare nivåer.

Fokus på träning

Även efter lägret har flera deltagare fortsatt att begränsa sociala medier och använda mobilens ”stör ej”-funktion oftare.

På Riksidrottsgymnasiet i Uppsala används dessutom numera systemet Brick under träningarna. Eleverna väljer själva vilka appar som ska fungera och blockerar resten när träningspassen börjar.

Syftet är att minska distraktioner och skapa bättre fokus.

– Brick funkar bra, träningen blir mer fokuserad, det är ju så lätt att bara ta upp mobilen och kolla på något annars, säger Lova Jansson till Golfa!.

Både spelare och ledare beskriver försöket som en ögonöppnare kring hur mycket tid och energi som går åt till mobilen – även i en elitidrottsmiljö.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf South Africa - Day Two
Nyheter

Mickelson svarar på anklagelserna

Phil Mickelsons representanter tillbakavisar uppgifterna om att golfikonen blivit utesluten från flera exklusiva golfklubbar efter anklagelser om olämpligt beteende.

golfbana i sverige
Nyheter

DISKUSSION BANLÄNGD: Få läsare vill ha längre golfbanor

Ska svenska golfbanor bli längre? Efter stora mängder av kommentarer och mejl är bilden tydlig: de flesta tycker att diskussionen handlar om något helt annat.

donald trump på regnig golfbana
Nyheter

Så ska Trump skapa en Ryder Cup-bana

Donald Trump vill göra om en nedgången kommunal golfbana till en framtida Ryder Cup- och U.S. Open-arena. Renoveringen väntas kosta stora summor och möter redan juridiskt motstånd.

Wetterstrand: Så skapas ett bra och svårslaget lag

”En sak som förvånar många är att vi vid samlingen i princip alltid inleder med att tänka negativt. Vad händer om det här går åt helvete?” skriver landslagscoachen Fredrik Wetterstrand.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskorna är laddade inför Hills Open

Inför veckans Hills Open samlades tio svenska spelare till ett intensivt uppladdningsläger i Halmstad. Under ledning av landslagscoachen Fredrik Wetterstrand kombinerades hårda träningspass med erfarenhetsutbyte – och världsmästarna från 2022 fanns på plats.

Roger Andersson

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Så förbereds spelarna för övergången till proffs

Spelarnas mentala träning i Svenska Golfförbundets regi.

Roger Andersson

Swedish Golf Team i omfattande samarbete med Dormy

Butikskedjan kliver in som huvudpartner till svenska golflandslaget.

Svensk Golf