Hoppa till innehåll

Enormt svinn i kioskerna på Landeryds GK

Landeryds GK ser en stor ökning av stölder från obemannade kiosker. 

”Helt uppenbart så är det vissa som tycker att det är ok att stjäla från klubben”, skriver klubbdirektören Björn Sturehed i ett nyhetsbrev till medlemmarna.

Till Östgöta Correspondenten vill inte Sturehed uppge några summor men säger att det rör sig om drygt 40 procent svinn i två obemannade kiosker.

Personal finns på plats i kioskerna fredagar och på helgerna. Att bemanna dem hela tiden är inte möjligt.

– Det blir ingen ekonomi i det, men när skolan slutar i sommar kommer vi att ha mycket mer bemanning, säger Björn Sturehed till Corren.

Har det varit lika mycket svinn tidigare år?

– Vi hade restaurang och kiosker utarrenderat i fem år så jag har ingen koll på hur siffrorna såg ut då. Men före dess drev vi det själva och hade problem med svinn då också. Det har alltid varit en utmaning för oss.

Det är kvällstid som de flesta stölderna görs och klubben tycker sig se ett mönster när starttider och vilka som spelar då studeras.
– Det finns vissa som saknar en moralisk kompass som förstör för andra. Jag ville belysa det för våra medlemmar och att alla ska tänka till. ”Här gör vi rätt för oss”. Allt som försvinner från kioskerna är ju medlemmarnas egna pengar.

Samtidigt går det inte att utesluta att det är ickegolfare som också står för en del av stölderna eftersom många rör sig i området.
Att sätta upp kameror är inte aktuellt i nuläget, uppger Sturehed.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

Ny ägare till Motala GK – miljonplan

Motala GK får ny ägare. Fem miljoner ska investeras i banan de kommande åren.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Politiker överklagar miljonbidrag till golfklubb

Miljonstödet till Katrineholms Golfklubb prövas nu i förvaltningsrätten.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Allmags Golfklubb läggs ner – tappat för många medlemmar 

Styrelsen ser ingen annan utväg än att likvidera klubben och returnera marken till ägaren. 

I väntan på den stora renoveringen – klassisk bana får nya hål och ny routing

Åtvidabergs golfbana ska genomgå grundlig uppdatering på sikt.

Tommy Jeppsson