Hoppa till innehåll

Enda lilla förändringen av banan i årets The Masters

Ett hål på Augusta National Golf Club har förlängts.


Inför varje ny upplaga av The Masters Tournament på Augusta National Golf Club i Georgia är det många som undrar om några större ingrepp har gjorts på banan.

Det stora intresset bottnar förmodligen i att oavsett vad som förändrats märks det sällan – och några spår brukar inte synas till. Allt ser lika perfekt och självklart ut. Som varje år.

Genom åren har det dock skett omfattande ingrepp och förändringar som inte gått att dölja. I slutet av 2024 drog exempelvis orkanen Helene in och fällde ett stort antal träd på banan, vilket ledde till synbart färre träd i vissa partier.

Att träd försvunnit var också fallet inför 2019 års upplaga, då hela hål 5 och den närliggande bilvägen flyttades i sidled och hålet förlängdes med 50 yards. Då behövdes en ny skogsridå mot vägen, vilket klubben löste genom att bland annat flytta träd bakom 12:e green. Det medförde att grannklubben Augusta Country Club syntes betydligt tydligare från banan.

När utslagsplatsen på hål 13 senare flyttades bakåt in i skogen förändrades den delen av banan – Amen Corner – ytterligare.

Mindre tee

Till årets upplaga har i stort sett inget förändrats, förutom en mindre detalj. När Augusta National publicerade årets tävlingsprogram meddelade klubben att utslagsplatsen på hål 17, Nandina, har byggts om och flyttats bakåt med tolv yards. Hålet mäter därmed 450 yards i år, jämfört med tidigare 440 yards.

Hål 17 har tidigare genomgått en mer dramatisk förändring. Efter en storm under 2014 skadades det så kallade Eisenhower-trädet så svårt att det inte gick att rädda. Det stora trädet blockerade början av fairway till vänster och tvingade spelarna att slå utslaget över eller till viss del runt det.

Namnet sägs komma från USA:s tidigare president och klubbmedlem Dwight D. Eisenhower, som vid upprepade tillfällen önskade att trädet skulle tas bort. Enligt sägnen behandlades hans motion aldrig – och frågan blev överspelad när trädet till slut försvann.

The Masters spelas 9–12 april 2026. I nuläget är Ludvig Åberg och Alex Norén klara för spel.

Samarbete med Cobra

Så hittar du rätt järnklubba för dig

Drivern är kanske roligast att slå, och puttern är klubban som verkligen kan spara slag åt dig. Men det är järnklubborna som är den största delen av ditt spel, och därför är det så viktigt att du har rätt järnklubbor för just din sving.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare håller flaggstång på golfbana
Nyheter

Världsrekordet kräver bara en sak: Du heter Mark

… och är med i golftävlingen med en massa Marks

Prince's Himalayas
Nyheter

Klassiska hål blir ny mästerskapsbana

Prince’s Golf Club i England skapar en ny mästerskapsbana av sina klassiska hål.

West Ladies Tour - Göteborg
Nyheter

Ny damtour ska få fler kvinnor att börja tävla

West Ladies Tour ska göra tävlingsgolfen mer välkomnande för kvinnor på västkusten.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rose föll på målsnöret igen

"Det känns som en missad möjlighet"

McIlroy försvarade titeln i The Masters

Tog sin sjätte majorseger, ett slag före Scheffler.

Norén: ”Framtiden är mycket ljusare på den här banan”

Gör sitt bästa The Masters i karriären. Ser nu fram mot att komma tillbaka med mer längd i drivern.

The Masters 2026: Starttider, söndag

Då går Åberg och Norén ut sista ronden av The Masters

Svensk Golf