Hoppa till innehåll

Drömjobb för golfnördar – Augusta söker personal

Sugen på att jobba på en av de svårtillgängligaste klubbarna i världen? Nu finns flera lediga tjänster.

Bo Hansson

Att få spela en runda på Augusta är få förunnat, att bli medlem på gränsen till omöjligt. Men ett sätt att få komma in bakom kulisserna är att helt enkelt jobba på klubben. Och nu finns det ett antal lediga tjänster, enligt klubbens sida på Linkedin, skriver Golf Monthly.
En är Servicetekniker. Jobbet innebär att ”serva och underhålla maskiner och utrustning som bidrar till att hålla vår bana så ikonisk”.
Låter utmanande. Antagligen inget för den halvslarvige med tanke på den perfektion som Augusta visar upp år efter år.
Om inte det funkar kanske bokningsassistent i receptionen kunde vara något, att ta hand om gäster och se till att de får en bra vistelse/övernattning på klubben.
Eller varför inte projektledare på it-sidan.
För den mediekunnige kanske tjänsten som Broadcast Operations Coordinator, tv-koordinator, kan vara något. Låter som stora möjligheter att vara involverad i tv-sändningarna under The Masters.
För den matkunnige finns möjlighet att hoppa på jobbet som sous chef (och kanske få svänga ihop den årliga Champions dinner).
Skulle man känn att man inte platsar där kan jobbet som Concessions Coordinator passa bättre. Här gäller det att se till att alla marknads- och matställen har fulla lager och rätt grejer under event och tävlingar, inklusive under The Masters, Chip and Putt Championship och Augusta National Women’s Amateur Championship.
Håller du dig hellre på kontoret finns det, bland annat, jobb att söka på ekonomiavdelningen.

Kanske inte är det lättaste som svensk att knipa en tjänst på Augusta National men man kan ju få drömma lite.
Vem vet.
En löneförmån kan ju vara att få spela en runda.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Nyheter

Nu ska vanliga golfare få spela TGL-hålen

Snart kan vanliga golfare spela samma virtuella hål som världsstjärnorna i TGL.

tunga åskmoln över golfbana i thailand
Nyheter

Junior dog av blixtnedslag under tävling – polisen utreder

En 15-årig flicka dog efter ett blixtnedslag under en golftävling i Thailand. Nu ifrågasätts säkerheten.

golfspelaren ludvig åberg tackar publiken under en golftävling
Nyheter

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

Så får du biljetter till The Masters 2027

Ansökan är öppen till 20 juni. Här är priserna, oddsen och reglerna för The Masters 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Rose föll på målsnöret igen

"Det känns som en missad möjlighet"

Young: ”Rory är hela världens favorit”

Amerikanen är medveten om att sympatierna är större för konkurrenten sista dagen.

Åberg: ”Tog mig in i matchen igen”

Vann mark i fältet under en hyfsad fredag på kontoret i The Masters.