Hoppa till innehåll

Charlie Woods, 13, satte personbästa – 68 slag

"Pappa sa åt mig att ha tålamod"

Under hela Presidents Cup fanns Tiger Woods med som bollplank och samtalspartner för kaptenen Davis Love III. Men under söndagens singelspel befann sig Woods cirka 80 mil söderut från Charlotte i det lilla samhället Howey-in-the-Hills, strax väster om Orlando. Charlie Woods, 13 år, spelade juniortävling med pappa Tiger som caddie på bagen och efter en första rond på 80 slag var Charlie en bra bit från täten. Men andra ronden gick bättre, fyra birdies, en eagle, två bogeys och resten par, innebar 68 slag (-4) och nytt snyggt personbästa för Charlie.

– Pappa sa åt mig att ha tålamod, fokusera på varje slag och att inte tänka för långt i förväg, förklarade Charlie efter rekordronden.

Tiger och Charlie Woods har två gånger spelat tillsammans i PNC Championship, en inofficiell partävling där majorsegrare spelar ihop med en vän eller familjemedlem om Willie Park Trophy, till minne av Willie Park Sr och Willie Park Jr, två skotska golfspelare som tillsammans vann sex segrar i The Open Championship.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

illustration på bok märkt 2025 och en golfboll
Nyheter

Golfåret 2025: Vad har varit det bästa?

13 golfprofiler summerar golfåret

golfspelaren rory mcilroy tar emot pris iklädd svart kostym
Nyheter

Förste golfaren på 36 år – McIlroy årets sportperson

Stor dag för golfen i Storbritannien. Efter ett historiskt 2025 utsågs Rory McIlroy till BBC Sports Personality of the Year. Och Ryder Cup-laget blev årets lag.

publikmassor på en golfbana
Nyheter

Kommer Ryder Cup bli ett av världens dyraste evenemang?

Ryder Cup 2025 kombinerade rekordpriser och publikupplevelse i en tydlig premiummodell.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.