Hoppa till innehåll

Ågestas framtid säkrad

Stockholms stad förlänger Ågesta GK:s arrende – säkrar klubbens framtid till 2050

Stockholms stad har beslutat att förlänga Ågesta Golfklubbs arrendeavtal med 25 år. Det nya avtalet gäller från 2026 till 2050 och omfattar marken där klubbens bana, övningsområden och drivingrange är belägna.

Klubben inledde förhandlingarna redan 2023, trots att det nuvarande avtalet löper till 2032. Anledningen var att Ågesta GK, i samband med arbetet med sin Masterplan och planerade banprojekt, ville säkerställa långsiktiga förutsättningar för verksamheten.

Då förlängningen är omfattande har ärendet behandlats i flera instanser inom Stockholms stad innan beslutet nu formellt godkänts. Avtalet väntas undertecknas nästa vecka.

Lång historia

Ågesta GK ligger i Farsta, strax söder om Stockholm. Den första 9-hålsbanan stod klar redan på 1960-talet. Klubben har genomgått flera moderniseringar och är i dag en av huvudstadens mest besökta golfanläggningar.

Med avtalet på plats får klubben nu arbetsro inför kommande utvecklingsprojekt. ”Efter över två års arbete och väntan kan vi se fram emot många härliga golfsäsonger på Ågesta GK”, skriver styrelsen på klubbens hemsida.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

golfbana i norge
Nyheter

Norges Golfförbund vill ha statligt stöd till nya banor

Golfen växer snabbt i Norge. Nu vill golfförbundet se ökat statligt stöd för att kunna bygga fler banor.

Ringenäs satsar på proffsen – startar ny sorts träningsgrupp

Ny satsning ska ge spelare stöd i övergången till proffslivet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Inomhusguiden – golf året runt

Här hittar du alla inomhusanläggningar där du kan spela golf under vintern.

Svensk Golf

Uppdaterar klassiska hålet

Ny elkabel ska läggas – då passar Rya GK på att förbättra bunkrar och design på det ikoniska åttonde hålet.

Sollentuna GK säkrar vattenförsörjningen

Två stora dammar byggs tillsammans med kommunen.

På väg mot alla tiders rekord – men växtvärk i Stockholm?

Golfen i Sverige kommer att slå nytt medlemsrekord. Men tillväxten är inte bara positiv, och i Stockholmsdistriktet har många klubbar medlemsstopp.