Hoppa till innehåll

Åberg inför OS: ”Att få vara en del av det är väldigt häftigt”

Vårt största medaljhopp i golftävlingarna under OS i Paris förbereder sig med en lättsam match i Spanien med Ola Wenström.

Felix Månsson

För nästan exakt ett år sedan tog Ola Wenström en fika tillsammans med Ludvig Åberg hemma i Sverige. Redan då hade Åbergs karriär blivit omnämnd som en framgångssaga. Han hade då gjort sina första tävlingar på PGA Tour efter att ha fått sitt Tourkort genom att vara rankad som världens bästa collegespelare. Men när vi tittar tillbaka är de meriterna nästan skrattretande jämfört med vad som hänt sedan dess.

24-åringen har under sitt dryga år som proffs vunnit på DP World Tour, vunnit på PGA Tour, vunnit Ryder Cup och stått för det bästa svenska resultatet någonsin i The Masters med sin andraplats – hans allra första major.

– Såklart, det har hänt väldigt mycket på golfbanan. Å andra sidan, av banan tycker jag att ingenting har förändrats. Jag försöker hålla mig till den personen jag är och inte låta det andra påverka, säger Ludvig Åberg till Ola Wenström i mötet inför OS med WTV.

När Wenström nu träffar Åberg igen har den svenska stjärnan dessutom klättrat till plats nummer fyra på världsrankingen. Framför sig har han endast de tre kanske största namnen inom golf just nu: Scottie Scheffler, Xander Schauffele och Rory McIlroy.

Efter att ha missat kvalgränsen i The Open åkte Åberg till Spanien för att ladda om och ladda upp för nästa stora utmaning – OS i Paris.

– Jag kommer ihåg när Usain Bolt när han sprang och Michael Phelps när han simmade. Att få vara en del av hela det är väldigt häftigt, säger Åberg.

Men Åberg går in i de Olympiska spelen med en tappad ledning på sistavarvet av Genesis Scottish Open och en missad kvalgräns i The Open. Ola Wenström träffar honom på Los Narajos i Spanien där han varvar ner – med en runda golf.

– När vi väl är lediga så… går vi ut och spelar golf, skrattar Åberg.

Men menar samtidigt att när golfen blivit ett jobb och så mycket tid läggs ner på att träna och nöta, då kan det vara skönt att hitta tillbaka till glädjen igen.

Du har pratat om att du vill spela golf som när du var 15, är det det här mer lättsamma du söker ibland?
– Ja, absolut, det är faktiskt rätt stor skillnad tycker jag. Det är mycket tid vi lägger på att bli så bra vi kan, och det är helt naturligt. Det är faktiskt ganska skönt att göra det mindre seriöst emellanåt.

Kanske är det helt rätt väg att gå för Åberg. För han har gjort sig ett namn för sitt leende som lyser oavsett om han gör något bra eller något dåligt. Få glömmer till exempel leendet när han slog i vattnet på Augustas 11:e hål, och hans vinstchanser i praktiken dog.

– Alla kommer göra misstag, alla kommer inte spela en 72-hålstävling perfekt. Det är väldigt, väldigt svårt och jag tror inte ens att Tiger Woods gjorde det när han var som bäst. Så var okej med att det kommer lite misstag emellanåt, säger Eslövssonen.

När du har försökt le bort en miss, är det på riktigt eller försöker du övertyga dig själv?
– Jag skulle säga att det är på riktigt, absolut. Ibland är det så dåligt att man bara kan skratta åt det. Jag är aldrig vara en kille som slänger klubbor eller blir arg, utan det är mer mitt sätt att hantera det.

Lättsam 9 hålsrunda med tränaren Peter Hanson och Ola Wenström efter The Open. Debut i OS för Sverige den 1 augusti.

OS-drömmen?

– Att få ta medalj, det hade varit fantastiskt.

Hela WTV:s möte med Ludvig Åberg: 

Mer från samma ämne

Läs också

The Quarry golf
Nyheter

Man knivhögg spelpartner efter bråk på golfbana

Bråk urartade totalt på golfbana i Texas.

Christina Rodman
Nyheter

Christina Rodman har gått bort

Förbundsdomaren och Svensk Golfs tidigare medarbetare har lämnat oss efter en tids sjukdom.

svart skylt med vit text invid en grön buske
Nyheter

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

Åberg: ”Mitt bästa majorår i karriären”

Önskade större utdelning från söndagen, men lämnar Royal Birkdale och The Open med stark topptio-placering.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg vinner mark efter kvällsjobbet

Ludvig Åberg stod för en utmärkt fredag i The Open Championship på Royal Birkdale.

TourTempen – Ren kvalitet vinner i slutänden

Dags för årets höjdpunkt, The Open Championship, på Royal Birkdale.

Delen som Åberg behöver få att lyfta

Här finns potential som måste utnyttjas om segrarna ska komma.

TourTempen: Vila kommer göra Åberg gott

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.