Hoppa till innehåll

18 minuter: Stenson minns Troon – hittills oberättade detaljer

I golfmagasinet 18 minuter möter vi Henrik Stenson som minns tillbaka på The Open-segern 2016. 

Svensk Golf

Årets The Open Championship spelas på Royal Troon 14 till 21 juli. Samma bana som Henrik Stenson vann på för åtta år sedan och blev Sveriges förste och hittills ende majorvinnare på herrsidan.

I senaste avsnittet av 18 minuter blir det hembesök hos Stensons för att lyssna på mästarens minnen och känslor. Det blir även några hittills oberättade detaljer. 

– Det är inte så att jag går in och säger ”du, Phil. Ska vi ta en dricka och snacka om Troon?” Det gör man ju inte. Om han vill prata om Troon… men det kommer han aldrig vilja… så därför pratar vi inte om Troon. Men jag pratade med hans agent och han sa att han (Phil) inte riktigt kunde komma över det där att han spelade fläckfritt och ändå vann han inte, säger Stenson i 18 minuter om huruvida han och Phil Mickelson har pratat om den fantastiska duellen de hade sista dagen i The Open 2016. 

Kan du vinna The Open igen?

– Spelar jag solid så kan jag komma topp 10, topp 5. Förmågan att vinna försvinner aldrig. Hoppet bär man alltid med sig. 

Dessutom i 18 minuter: Jon Rahm och Sergio Garcia kommer hem till Spanien för att ge ytterligare LIV till tourkampen och Valderrama.  Det blir nio snabba frågor till – och lika många raka svar från – Madelene Sagström. Banbesök på Valderrama. Och två futuristiska putters ställs mot varandra i en het duell. 

18 minuter produceras av WTV i samarbete med Svensk Golf och med stöd av Carl Micel och FootJoy.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Åberg i 18 minuter: ”Jag kan ju inte ställa mig och gråta mitt i fairway”

Världsfemman Ludvig Åberg om att skratta och le bort misstagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 minuter: Topp 24 under 2024

Nedräkning av det bästa och de bästa under golfåret 2024.

Svensk Golf

Jon Rahm försäger sig i 18 minuter – särbehandlas

Nytt avsnitt 18 minuter. En hel del Jon Rahm. Mycket Jesper Svensson och lite Marcus Kinhult. Plus lite presidentval och bladklubbor.

Svensk Golf

Norén i 18 minuter: ”Tror inte Tiger är nöjd med sin karriär”

Alex Norén bjuder på golflivsfilosofi och Sebastian Söderberg öppnar sitt innersta.

Svensk Golf

18 minuter: Stenson öppnar för LIV-tävling på Crownwood

Stor inblick i Crownwood – Henrik Stensons och Christian Lundins jätteprojekt i Ängelholm. Samt möten med Anna Nordqvist och Joakim Lagergren. 

Svensk Golf