Hoppa till innehåll

”Golfresenären vill åka max fyra timmar”

Personerna bakom Nordic Golf Travelers Market har undersökt svenska golfares resvanor. Här är svaret:- 80 procent av resenärerna vill åka max fyra timmar, säger Peter Lundgren.

CM Hellsten

21 utställare från sju länder hade kommit till Sverige för att visa upp sina golfbanor, hotell och destinationer för svenska golfresearrangörer i den sjunde upplagan av Nordic Golf Travelers Market.
Väl på plats på Operakällarens konferenslokal vid Kungsträdgården i centrala Stockholm möttes de av ett strålande vårväder mitt i februari.
– Vi kallar inte det här för en mässa utan det är snarare en workshop, en match-making. Här får alla 15 minuter med en person. En relation byggs upp snabbt och efteråt bestämmer sig researrangören om de ska åka dit och titta på destinationen. Den personliga kontakten behövs, det är något som saknas i ett samhälle som präglas av Internet och sociala medier, säger Peter Lundgren som ansvarar för Nordic Golf Travelers Market tillsammans med Sebastian Medlock.

Bild 1131013
Foto: CM HELLSTEN
Sebastian Medlock och Peter Lundgren driver Nordic Golf Travelers Market. 

Hur vill ni beskriva årets NGTM?
50 procent av utställarna kommer tillbaka men målsättningen är att alltid ha 50 procent nya. Det gäller att upptäcka nya regioner, säger Peter Lundgren.

Hur går den processen till?
– På världsmässan IGTM (International Golf Travelers Market) som vi åker till varje år och under tre dagar har upp till 130 möten med representanter från utvalda områden.

Och hur sker urvalet?
– Vi har gjort våra egna undersökningar och upptäckt att 80 procent av de svenska golfresenärerna vill åka max fyra timmar. Därför ligger vårt huvudupptagningsområde max fyra timmar bort. Resenärerna vill gärna också hinna spela nio hål under ankomstdagen vilket innebär att man vill ha direktflyg till platsen. Det nästa som är viktigt är att det är bra väder och att det ska finnas gott om starttider. Det är de tre viktigaste kriterierna för en svensk golfresenär.

Hur viktig är prislappen?
– Det ska vara kostnadseffektiva resor. Vi betalar gärna mer men då ska det också vara värt mer. Vi är prismedvetna i förhållande till värdet men det behöver inte vara det billigaste.

Bland utställarna under Nordic Golf Travelers Market fanns bland andra…
… Ryder Cup-anläggningen The Belfry som satsat stora pengar på att renovera sin resort.
… Franska Cannes som försöker få golfarna att njuta lika mycket av rivieran som filmstjärnorna.
… Den nya sammanslutningen ”Golf region Lake Garda” där åtta klubbar runt den italienska sjön jobbar för att öka turismen i området.
… Costa Ballena i det sydvästra hörnet av Spanien och i närheten av Europas äldsta stad – Cadiz.

Mer från samma ämne

Läs också

Leva

Proffset satsar på resebranschen

Han har spelat golf i 60 länder och får användning av sin rika erfarenhet i sitt nya jobb. Nu ska Peter Gustavsson sälja golfresor.

Leva

Här är Sveriges Pinehurst

På onsdagen invigdes Sveriges svar på Pinehurst – Ekerums upprustade Långe Jan. Här får både golfstrategen och naturälskaren valuta för pengarna.

Leva

Testa nytt i midsommar

Sugen på en annorlunda midsommar? Packa då både bag och skidor och res till Funäsdalen. Där arrangeras en spännande dubbeltävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.